Componenta vaikuttaisi herkulliselta sijoituskohteelta. Osakkeen hinta on vielä hyvinkin kohtuullisella tasolla. Yrityshän on käytännössä entinen Högfors, joka tekee valuja. Tällä hetkellä firma on vielä melko lailla tyhjäkäynnillä, niin kuin muukin metalliteollisuus. On vain ajan kysymys, milloin metalliteollisuus Suomessakin räjähtää isolleen. Merkkejä on jo ilmassa. Lomautuksia peruttu jne. Tuntuu, että jostain tarvitaan vaan jonkinlainen alkusysäys ja sen jälkeen onkin sitten menoa.
Mitä mieltä olette? Kannattaako Componentaan sijoittaa juuri nyt?
Componenta herkullinen?
3
492
Vastaukset
- asdddddddddddd
Millä tavalla herkullinen? Jos odotat että se palaa tuonne 10 euroon, se tuskin tulee tapahtumaan. Nyt hinta on realistinen, eli osakkeen oikea omistus on lähellä osakkeen hintaa. Tosin osakepörssi ei ole mitenkään sidoksissa yhtiön oikeaan arvoon. L-brothersien osake nousi viikko takaperin n. 500% vaikka kyseinen yhtiö on käytännössä konkurssissa. :D
- siitä vaan
Saattaa olla tosi hyvä sijoituskohde. Tosin ennustaminen on aina vaikeaa, mitä pörssiosakkeiden kehitykseen tulee. Mutta varmaan sijoituskohde, siinä missä moni muukin.
- yli 14 e
V. 2007 kesällä osakkeen arvo oli yli 14 euroa. Voi olla, että taas päästään hyvinkin noihin lukemiin, ehkä ylikin. Ei ehkä lähitulevaisuudessa, mutta kuitenkin kohtuullisella aikavälillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457382
- 324078
- 573615
- 503130
- 172806
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons512324- 532307
- 372258
- 432258
- 162236