Aion vuoden päästä, kun menen yläasteelle, tulla kokonaan lakto-ovovegetaristiksi. Kuitenkin haluaisin jo nyt, 12/13 vuotiaana, "harjoitella" sitä. En söisi vapaa-aikanani lihaa, vain mitä lakto-ovot syövät.. Koulussa olisi kuitenkin pakko koskea lihaan. Äitini on epäröinyt valintaani. Millä saisin todistettua hänelle, että osaan syödä oikein? Minkälaisia reseptejä löytyy lakto-ovoille? Äitini haluaa myös tietää, millä liha ns. "korvataan." Voiko joku kertoa mitä muuta täytyy muistaa, ja ehkä linkkejä?? Mitä muita kuin D- ja jotain B-juttu-Vitamiineja tarvitsen?
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hakusanalla lakto-ovovegetaristi ja saat paljon tietoa. Ota äitisi mukaan koneelle, katsokaa ja lukekaa yhdessä, niin sitten tiedätte molemmat mihin olet alkamassa.
apua alan lakto-ovovegetaristiksi enkä tiedä millä korvaan lihat! Aijon kylläkin syödä kalaa kananmunaa ja main´to tuotteita
Moi. Myös koodilla NEN425 saa tuon 5$ alennuksen ensitilauksesta iherb.comista.
http://www.iherb.com/?rcode=NEN425
Kiitos jos käytät tätä.