suunnitelmissa olisi lähteä tässä syksyllä/talveella tyttöporukalla (2 naista ja 3 teini-ikäistä tyttöä) jonkinlaiselle pienelle shoppailumatkalle, mutta ei ole kyllä mitään tietoa mikä kohde olisi paras. kyselisinkin nyt neuvoja ja vinkkejä mitä suosittelette? mahdollisimman halvalla tietysti jos pääsisi.. tallina ja ruotsi tuntuvat vaan niin läpi käydyiltä jo, että joku muu houkuttelisi. tärkeää olisi siis että matka olisi edullinen, paikan päällä olisi melko edullista ja ehdottomasti nuo hyvät shoppailumahdollisuudet! kuulostaa vaativalta.. näinköhän tällaista kohdetta löytyykään? :D kiitos kaikista vastauksista :)
sopiva kohde hakusessa, apua?
5
492
Vastaukset
- Paa-vo
Puola on edullinen, zlotyn vaihtokurssi hyvä, kauppakeskuksia paljon. Gdanskiin pääsee edullisesti lentäen (Turusta), alk. 10 euroa/suunta. Gdanskin vanha keskusta on UNESCON maailmanperintölistalla, vanha ritarilinna Malborkissa on myös näkemisen arvoinen. Tässä lentoaikataulujen esimerkki hintoineen:
MENO:
Turku Terminal 2 » Gdansk
date: Wed 07 Oct 09
flight: W6 350
departs: TKU 18:45 arrives: GDN 19:05
1 Adult: 9.99 EUR
PALUU:
Gdansk » Turku Terminal 2
date: Fri 09 Oct 09
flight: W6 349
departs: GDN 15:50 arrives: TKU 18:15
1 Adult: 9.99 EUR
pankkisiirtomaksu 5 euroa, kokonaishinnaksi menopaluumatkalta tulee... total price 24.98 EUR (veroineen).
Lentoyhtiö < href="https://wizzair.com/?language=EN">Wizzair (hinta vaihtelee lähtö- ja paluupäivän mukaan). Krakovassa riittää tavarataloja ja pikkuputiikkeja kierreltäväksi. Lisäksi on paljon nähtävää ja kaupungissa tapahtuu koko ajan jotain. Hintataso on varsin edullinen, varsinkin ravintoloissa syöminen. Ja ravintolatarjonta on aivan uskomaton, tuntui että joka paikassa söi hyvin ja halvalla. Oma suosikkini oli juutalaiskaupunginosa Kazimiers, jonka kahviloissa, pubeissa ja ravintoloissa tuli istuttua, kesäaikaan tietenkin terasseilla. Jos aikaa ja kiinnostusta riittää, voi tehdä päiväretken keskitysleireille, tosin en suosittele sitä kovin nuorille lapsille. Kaupungissa itsessäänkin on jäljellä paljon historiallista nähtävää ja sieltä löytyy mm. Schindlerin emalitehdas, joka on museoitu. Kannattaa seurata lentotarjouksia, oma lentoni maksoi kesäkuussa noin 200€. Majoitusta hotelleista hostelleihin löytyy netistä.
Jos reissupäiväkirja ja kuvat kiinnostavat, ota yhteyttä!
[email protected]- tollero1
löytyy kaikkea mitä voitte haluta; illoiksi teatteria, päiviksi hyvää ruokaa, museoita ja shoppailua. Kaupunki on todella viehättävä ihan vain ihmeteltäväksi.
- MarjutR
minäkin ajattelin ehdottaa, ilman muuta teinien kanssa.
- Semester09
Gdansk on todella edullinen, ja tarjoaa sekä shoppailumahdollisuuksia että historiaa. Helppo suora lento Turusta (noin tunti).
Me olimme lasten kanssa Gdanskissa keväällä, ja hyvin viihdyimme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443022Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362641Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532594Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1042277Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482104Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501556
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231228Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185