virustorjunta?

jaunty

kannattaako laittaa ubuntuun virustorjunta? avast tarjoaisi linuxille sopivan ilmaisversion? koneeni on netissä kiinni 24/7, joten olisiko virustorjunta hyödyksi?

11

1008

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • . antiviirus

      Mihin sitä muka tarvitsisit? Muistitikut, ym voit scannailla paketinhallinnasta löytyvällä virusscannerilla tarvittaessa.

    • Ihan turhaa tuollaiset.

    • Uninen

      Pakko on kysyä, että "mitä ne ovat?"

      Sitten seuraavaksi ihmettelen mikä tämä virustutkakyselyepidemia täällä lähipäivinä on taas ollut?

      Sitten aloittajalle. Osta ihmeessä ainakin F-securen ja norton? ja muutaman muunkin viirustutkat. voit sitten winellä ne asentaa ja huvikseen niitä käynnistellä. Toki se on varmasti mukavaa ajanvietettä.

    • --------------

      Linuxvirustorjuntaohjelmat eivät suojaa linuxia vaan etsivät Windowsviruksia, joten ihan turha härpäke. Palvelimilla niitä käytetään juuri Windows pöpöjen leviämisen estämiseksi.

    • ---------

      Ei muuhun.

    • Pentti Neitonen

      virustorjunnan siinä missä Windowskin koska Linuxiin tarttuvat Linux-virusten lisäksi myös Windows-virukset. Eli käytännössä Windows on oletuksen ilman virustorjuntaa paljon turvallisempi koska siihen tarttuvat vain Windows-virukset.

      Mutta huolestuttava tosiasia on se, että Linux-virustorjunnat on todellakin tarkoitettu pelkästään servereille etsimään joidenkin huolimattomien Windows-käyttäjien levittämiä Windows-viruksia, eivätkä ne etsi lainkaan Linux-viruksia, mikä jättää koneen edelleen haavoittuvaksi.

      Jos haluat turvallisen käyttöjärjestelmän on ainoa vaihtoehto Windows ja siihen jokin kaupallinen virustorjuntaratkaisu.

      • Tämä posti on ihan silkkaa skeidaa.


      • Linuxiin eivät virukset asennu itsestään. Mikäli haet ohjelmat vain pakettivarastosta et tarvi virustorjuntaa. Epämääräisillä sivuilla softaa haettaessa voi tietysti olla softan seassa virus. Tämä on oikeastaan ainut mahdollisuus saada linuxiin virus.

        Mikäli lähettelet netistä löytämiäsi tiedostoja toisille silloin on hyvä olla virustorjunta ettet levitä niitä windows-viruksia tuttujesi vinukka koneille. Muita syitä en keksi miksi pitäisi käyttä virustorjuntaa.


      • Pentti Neitonen
        exergy kirjoitti:

        Tämä posti on ihan silkkaa skeidaa.

        Kaiken lisäksi viestisi tuhoaa aikajatkumossa itsensä ennen kuin se on edes syntynyt.


      • Pentti Neitonen
        hexi kirjoitti:

        Linuxiin eivät virukset asennu itsestään. Mikäli haet ohjelmat vain pakettivarastosta et tarvi virustorjuntaa. Epämääräisillä sivuilla softaa haettaessa voi tietysti olla softan seassa virus. Tämä on oikeastaan ainut mahdollisuus saada linuxiin virus.

        Mikäli lähettelet netistä löytämiäsi tiedostoja toisille silloin on hyvä olla virustorjunta ettet levitä niitä windows-viruksia tuttujesi vinukka koneille. Muita syitä en keksi miksi pitäisi käyttä virustorjuntaa.

        lue tuosta edellisestä viestistäni perustelut miksi näin on.

        Linux-käyttäjät valehtelevat aivan suoraan tuosta virustorjunnan tarpeettomuudesta. Jokainen nettiin kytketty kone tarvitsee virustorjunnan tai siitä tulee ennen pitkää bottikone.


      • Pentti Neitonen kirjoitti:

        lue tuosta edellisestä viestistäni perustelut miksi näin on.

        Linux-käyttäjät valehtelevat aivan suoraan tuosta virustorjunnan tarpeettomuudesta. Jokainen nettiin kytketty kone tarvitsee virustorjunnan tai siitä tulee ennen pitkää bottikone.

        Lopeta jo tuo FUDin levittäminen, linuxista ei tule bottia virusten vaan heikkojen salsanojen takia. Maailma on pullollaan Windowsbotnetteja joiden tehot ylittävät supertietokoneiden tehot. Mutta nimenomaan windows-botteja, häivy nyt vittuun täältä umpiluupää valehtelemasta ja sotkemasta, sodat-palsta on näitä juttuja varten vai etkö enää uskalla tulla sinne jauhamaan tätä fudiasi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      85
      3771
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      409
      1389
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1077
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      913
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      219
      898
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      287
      813
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      779
    8. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      25
      697
    9. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      691
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      37
      666
    Aihe