Moni ampuu vahingossa haulikolla koppelon. Mutta mitä niiden ampuminen merkitsee metopopulaatiolle tietyllä alueella? Ei ne tirhaan ole rauhoitettuja!
Mitä koppelon ampuminen aiheuttaa metsopopulaatiolle?
10
1583
Vastaukset
- ysikolomonen
Tämmösenä huonona lintusyksynä pittää tosijjaan käyttee sitä järkkee ampumisen suhtteen. Tietysti riippuu aluvveesta onko lintuja millä tavala. Jokkaisen oma kohtanen valinta on miten verottaa lintukanttoo, mutta jos on ees yhttää vastuullinen mehättäjä, päätös tulloo automaattisesti.
- Totuus koppelo hävikistä.
Ampuminen ei aiheuta yhtään mitää sen enempää, kuin ketun, susen tai kanahavukan ja minkin tekemä koppelon repimimen.
Käy sano niile petoelukoille, jotta antaisivat olla koppeloiden olla rauhassa kymmenen kuukautta.- Ajattelev...
eli tuolleen kun ajattelee, niin voi ampua rauhoitettuja koppeloita, niinkö? Vittu mitä logiikkaa joillakin!
Totta kai ihminen voisi jättää sen koppelon sikiämään, kun järjellisesti ajattelee eikä ole elämä ja ruoka varmaan kellään riistalinnusta kiinni eikä ihminen ole petoeläin muuta kuin enenevissä määrin ainakin toiselle ihmiselle.
Mutta tottahan se on että pienpetopyyntiä tulisi lisätä jokaisen vastuullisen metsästäjän osalta. - Luonto hyväksyy metsästyksen
Ajattelev... kirjoitti:
eli tuolleen kun ajattelee, niin voi ampua rauhoitettuja koppeloita, niinkö? Vittu mitä logiikkaa joillakin!
Totta kai ihminen voisi jättää sen koppelon sikiämään, kun järjellisesti ajattelee eikä ole elämä ja ruoka varmaan kellään riistalinnusta kiinni eikä ihminen ole petoeläin muuta kuin enenevissä määrin ainakin toiselle ihmiselle.
Mutta tottahan se on että pienpetopyyntiä tulisi lisätä jokaisen vastuullisen metsästäjän osalta.Sulla on omat luulot jumalana. Viime syksynäkään en ampunu yhtä ainutta paukkua ees kettua minkkiä kohti, ja minun logiikka on vain semmonen, jotta petohavukat KUPPAA joka ikinen päivä hakatuissa rääseiköissä riistalintuja, joten niillä ei oo hetkenkään rauhaa, ja jo se tressi aiheuttaa lintukatoa omalta osaltaan.
Metsästäjät ottavat murto-osan riistakannasta, mutta erittäin monipuolinen petokanta verottaa yötä päivää, vuoden jokaisena päivänä niitä.
ja metsojen soidinpaikat on hakattu reuhkaksi joka puolella, ja veetty autotiet keskeltä perinteisiä soitimia, joissa lenteli mahtavia koppeloita lauttoja kymmenien metsojen soidessa. Hiljaista on nykyään semmoisilla maisemilla.
"Luonnonsuojelijolla" meni ÖVERIKSI, ja pahasti. Kun vaativat yhtä-äkkiä kanahavukkaa rauhoitettavaksi raiskatuissa metsissä, ja vieläpä vapauttivat minkkejä tarhoilta lintujen kimppuun, ja sitten kun "koppelot" häviävät, niin syyttävät metsästäjiä.
VOE VITTU sentään, en paremmin sano. Onneksi pääsen välillä metille, ja rauhaan niistä TÖRPPÖ "luonnonsuojelijoista" !!!
- jos luoja suo
ei tuollainen aiheuta sitten mitään, tilanne ei muutu miksikään. lintukannat nousevat ja häviävät, niin on ollut iät ajat.
kevväällä seurailin soidinta jossa metson seurana kävi kaksi koppeloa, kumpikaan ei tehnyt poikuetta. mitä lie tapahtunut, vain luonto tietää!- :)
ampunna meton kevväällä soetimesta ensitöekseen niin siihen muuta tarvitakkaan ja nyt tunnontuskissasi yrität jeesustella jonkun perkeleen syyksi ettei poekueita tullukkaan.
Häppie perkele jos semmoseen oot kykeneväkään. - tosi on
:) kirjoitti:
ampunna meton kevväällä soetimesta ensitöekseen niin siihen muuta tarvitakkaan ja nyt tunnontuskissasi yrität jeesustella jonkun perkeleen syyksi ettei poekueita tullukkaan.
Häppie perkele jos semmoseen oot kykeneväkään.häpeä jää itsellesi ja väitteelesi.
- joka aasilla kyntää
:) kirjoitti:
ampunna meton kevväällä soetimesta ensitöekseen niin siihen muuta tarvitakkaan ja nyt tunnontuskissasi yrität jeesustella jonkun perkeleen syyksi ettei poekueita tullukkaan.
Häppie perkele jos semmoseen oot kykeneväkään.yleensähän se on niin että kun noin aivii niin on itse juuri tuollaisen tekijä!
- Metillä
Itse valikoin mustan linnun. Naaraathan ne jälkeläistä tekee.
- casfa
mitäs sitte kun mustat loppuu tulleeko koppeloista lebsoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233103Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 66678Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3663Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32571Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35557Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3520- 40501
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3489- 36485
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es17485