Onko kenelläkään hyviä vinkkejä, joiden avulla kissan saisi menemään ulos?
Kyseessä on vähän yli puolivuotias poikakissa. Se oli tammikuun alussa noin viikon karkuteillä, loukuttamalla saimme sen kiinni. Yksin pakkasessa olo taisi olla pikkuiselle kissalle liikaa, ja nyt se onkin huomannut, että sisällä on paljon mukavammat oltavat kuin ulkona. Siitä huomaa selvästi, että sitä vähän kiinnostaisi mennä pihalle. Jos oven tai ikkunan avaa, se kyllä nuuskii innokkaasti ja saattaa astua pari askelta ovesta ulos. Pian se kuitenki juoksee nopeasti takaisin sisälle lämpimään.
Kokeilin kantaa kissan pihalle, hieman kauemmas ovesta ja katsoa mitä se tekee. Se vain jämähti paikalleen sydän pamppaillen, joten vein sen takaisin sisään.
Onko jollain siis hyviä neuvoja tähän tilanteeseen? Onko vain parempi odottaa kesää, jolloin kissa varmaan menee mielellään ulos, kun ei enää ole pakkastakaan?
Kiitos.
Kyseessä on vähän yli puolivuotias poikakissa. Se oli tammikuun alussa noin viikon karkuteillä, loukuttamalla saimme sen kiinni. Yksin pakkasessa olo taisi olla pikkuiselle kissalle liikaa, ja nyt se onkin huomannut, että sisällä on paljon mukavammat oltavat kuin ulkona. Siitä huomaa selvästi, että sitä vähän kiinnostaisi mennä pihalle. Jos oven tai ikkunan avaa, se kyllä nuuskii innokkaasti ja saattaa astua pari askelta ovesta ulos. Pian se kuitenki juoksee nopeasti takaisin sisälle lämpimään.
Kokeilin kantaa kissan pihalle, hieman kauemmas ovesta ja katsoa mitä se tekee. Se vain jämähti paikalleen sydän pamppaillen, joten vein sen takaisin sisään.
Onko jollain siis hyviä neuvoja tähän tilanteeseen? Onko vain parempi odottaa kesää, jolloin kissa varmaan menee mielellään ulos, kun ei enää ole pakkastakaan?
Kiitos.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hei!
No onko sen kissan pakko mennä ulos, jos ei halua? Varmasti jäi traumoja pikku kissalle kun jäi viikoksi ulos. Oletko kokeillut olla kissan kanssa ulkona niin kauan kuin se haluaa? Meidän kissa on enimmäkseen sisällä, mutta kesällä olin aina sen kanssa ulkona (myös talvella), niin se tunsi olonsa turvalliseksi.
mun kissat on kanssa todella arkoja, eikä meinaa mennä oikeen ulos. oon vieny niitä valjailla aina ja talvella ulos menemiset voidaan unohtaa kokonaan (pakkanen ja märkä lumi ei oikeen kiinnosta). Nyt kun tulee kevät, lumet sulaa ja linnut ja hyönteiset lentelee, niin melkein kaikkien kissojen tekee mieli mennä vähän ulos, että varmaan myöskin se sun kisus taas innostuu ja unohtaa pikku traumat:)
Omien kissojen kanssa ollaan menty ulos aina ajan kanssa: rappuset mennään hissukseen alas ja ovella odotetaan niin kauan kun pikkuset uskaltaa astua ulos. Pakottaa niitä ei voi eikä saa.
Mökillä omat kissamme poikasina viihtyvät vain pihalla ja Ihmisten seurassa.Kun ne kasvavat saavat rohkeutta, niitä voi lähteä tutustuttumaan suurenpaan reviiriin, kulkemalla mukana.Mökin ranta on n.300 metrin päässä, kun kesällä lähdemme rantaan uimaan tulee kissat kovaa vauhtia välillä edessä sitten taas odotellaan ja jäävät perään.Taas juostaan edelle ja odotellaan. Kun mukava kakka tai pissa paikka löytyy, kissa maukuu odottakaa,mä teen tarpeita ja sitten taas mennään kovaa.
Olen myös käyttänyt lenkeillä avaimien helisyttämistä,saadakseni kissan perääni kun se on löytänyt jotain mielenkiintoista tutkimaan.Homma toimii.
Mökille mennessämme nyt kun ne on jo vanhempia autosta lähtevät ulos kiertävät oman reviirinsä ja tulevat syömään ja tutkimaan mökin.
Näin Meillä
>>Yksin pakkasessa olo taisi olla pikkuiselle kissalle liikaa, ja nyt se onkin huomannut, että sisällä on paljon mukavammat oltavat kuin ulkona. Siitä huomaa selvästi, että sitä vähän kiinnostaisi mennä pihalle. Jos oven tai ikkunan avaa, se kyllä nuuskii innokkaasti ja saattaa astua pari askelta ovesta ulos. Pian se kuitenki juoksee nopeasti takaisin sisälle lämpimään.
Kokeilin kantaa kissan pihalle, hieman kauemmas ovesta ja katsoa mitä se tekee. Se vain jämähti paikalleen sydän pamppaillen, joten vein sen takaisin sisään.
kissat ovat tulleet lämpimiltä alueilta, ei todellakaan pohjoisesta suomesta. vaikka maalla kaukana autoteistä asuisi, on silti omat vaaransa. pedot, pakkanen ja muut luonnon vaarat. kissan paikka ei ole pihalla ainakaan suomeesa. ja jos kissa kerran ei halua ulos, niin saa se nyt sentään sisällä olla?
meillä ainakin kisut tykkää olla kesäisin ulkoaitauksessa, minne en voi kulkea vapaasti sisään ja pois, sekä lisäksi valjailla ulkoillen. leksaa ei yhtään häiritse valjaat, ja luca on nyt talven aikana harjoitellessa tottunut niihin. niin on paljon turvallisempaa, ja mukavaakin, kun voi touhuta jotain kissojen kanssa.
Aiheen aloittaja, miksi olet hankkinut kissan? Näyttää siltä, että kissa ei oikein sovi sinulle lemmikiksi taih pikemmin sinä et sovi sen omistajaksi. Kissa ei kuulu vapaaksi ulos eikä sitä sinne pidä potkaista. Hanki aikaa kissallesi ja järjestä turvallinen virikkeellinen sisäelämä, ennen kaikkea kanna vastuusi! Kissaa ei pidä pakottaa eikä pakottamattakaan laskea ulos irralleen, johan tuon järkikin sanoo..
meidän mirri kyllä ihan innoissaan menee ulos kesät talvet, mielellään muutaman kerran päivässä. ei ole koskaan ollut mitään ongelmaa saada sitä ulos vaan päinvastoin. anna kissasi totutella rauhassa taas ulko ilmaan, mutta minusta on kyllä perjaatteessa hyvä, ettet myöskään anna sen jäädä sisälle... siis anna sille mahdollisuus mennä ulos, älä pakota, kisu menee varmaan kyllä sitten ulos kun tahtoo.
Ainakin meilläpäin järj.sääntö kieltää kissojen vapaan ulkoilun.Vastikään eläinlääkäriltä tuli yleisjakeluna muistutus järj.säännöistä ja samassa lapussa oli että vapaana liikkuvan kissan saa ottaa kiinni ja toimittaa löytöeläinkotiin.Sieltä maksua vastaan voi omistaja kissan noutaa,mikäli sitä edes hakee.
Meillä on viime syksynä otettu kissa, joka on pelkästään sisällä.Raivostuttavaa onkin kun naapurin kollit käyvät kuseksimassa pitkin seiniä terassilla!! Ei näytä auttavan poisajaminen, eikä suihkeet.
Viimekesänä meni kukkapenkitkin näiden kollien takia piloille, samoin kasvimaa! Omalta kissalta tän puutarhan käännön sulattaisi ja nyt alkaakin taas olla se aika, että puutarhan laittoa ajattelee...mutta ne harhailevat vakiovieraat pihalla....
Vaikka kissoista pidänkin, niin silti...
Niin,asutteko kaikki kissavapaalla alueella kun noin huoletta voitte laskea kissat ulos?Mä en halua että meidän kissa sais kiviä tms.niskaansa et menis tekemään tarpeensa vaikka naapurin lasten leikkipaikalle...
kiva kuulla että edes joku kissanomistaja ymmärtää minne kissa kuuluu ja että mitä määräykset sanovat. Vaikka kaikki kunnalliset järjestyssäänöt eivät erikseen kiellä kissan vapaanapitoa, ei kissan päästäminen oman pihan ulkopuolelle ole luvallista missään päin Suomea. Sen kielletään laissa.
Kissan päästäminen ulos tekemään pahojaan on yksiselitteisesti heitteillejättö ja eläinsuojelurikos.
t
Heh! Taas päästiin tähän väittelyyn jossa vastapuolilta on raavittu silmät päästä mennen tullen tälläkin palstalla.
Annetaan kissojen tehdä halunsa mukaan, olla sisällä taikka ulkona jos on mahdollisuus. Niillä on erilaiset mieltymykset niinkuin ihmisilläkin, toiset nauttivat sohvasta ja toiset ulkoilusta. Turha sanoa naapurille, että sinun elälmäntapasi on väärä. Eletään jne...
Kuules... on sellanen laki jossa kissaa ei sais päästää vapaaks... mutta kyllä mä ainaki päästän meijän kissan ulos. Jos pelkäät sitä et teijän naapurit olis samalaisii kauheita ihmisii jotka heittelee kissoja kivillä ni piä se kissas sisällä mihin se ei tosiaankaan kuulu!!! Kuvittele jos sun pitäis vaa olla sisällä... Mistä sulta tuntuis? sillon et varmasti olis sitä mieltä että laki on oikeessa... Mieti nyt vähän... No eipä mulla muuta sanottavaa oo mutta ootko vieläkin samaa mieltä että kissojen pitää pysyy sisällä tai omalla pihalla. Jos nimittäin oot ni ooppas ite koko elämäs silleen ettet mee kotii ja pihapiirii pidemmälle... tuskimpa pystyisit!!!!!!
Järki käteen, hoi! Mutta hyvät naurut sain, kiitos niistä.
ei kannata viedä kissaa ulos jos ei se tähdo..
meillä oli pieni, kiltti,musta valkoinen, tyttö kissa joka kävi aina ulkona tarpeillaan.
kerran kun olimme lähdössä kaupunkiin näin kissan tappamassa hiirtä. se oli viimeinen kerta kun näin kissani.(itken kun kirjoitan tätä).etsimme kissaa monia kuukauksia jonka jälkeen luovutimme. kuulin mummoltani että hänen työ kaverinsa naapuri oli nähnyt meidän talolta noin kilometrin päässä. pienen ,musta-valkoise kissan jonka mies oli ampunut...( kuolen ikävään)
meillä on nyt kolme kissaa!!!
yksi on ulkokissa, kaksi muuta ovat sisäkissoja..
kun aikuisena otan kissan niin pidän sen sisä kissana..
isäni kertomaa:
kun hän oli lapsi heillä oli kissa joka kävi ulkona, oli talvi, ulos oli juuri satanut uusi lumi tien pinnalle.... isäni katsoi ulos ja näki auton joka ajoi ylinopeutta tiellä. kun vaarini meni hakemaan postin isäni näki hänen ikävät kasvonsa... isäni juoksi ovelle ja kysyi mikä on? vaarini vastasi:- meidän kissamme makaa tiellä kuolleena!!!!se oli varmasti järkytys kaikille..koko perhe juoksi ulos katsomaan ja näkivät kissan kuolleena maassa. mummoni meni ja seurasi auton jälkiä että kene pihaan ne johtivat! jälet veivät naapurin pihaan.. mummoni meni ja painoi ovi-kelloa ja kysyi asiasta , naapuri sanoi vain:- kovensin vauhtia kun näin kissa autotiellä kävelemässä ja tähtäsin renkaan kissan kohdalle ja ajoin vain tuntui mukavalta pommpaukselta, hän nauroi!!mummoni veti miestä turpaan niin että mieheltä tuli nenästä verta! mummo nauroi ja lähti pois! koko meidän suku on niin vihaisia sille naapurille että ilmoitimme poliiseille naapuri joutui maksamaan 2000mk:ta koska SE OLI OLLUT ROTUKISSA.. MIES OLI KÖYHÄ JA joutui myymään talonsa pois ja samalla hän muutti johonkin ... onneksi en tiedä mihinn..
( kyyneleet valuvat vieläkin kun ajattelen näitä asioita)
En ilmeisesti ilmaissut asiaani kyllin tarkasti. En siis missään nimessä ole pakottamassa kissaa ulos. Ajattelin vain, että millä voisin sitä rohkaista, kun se selvästi osoittaa mielenkiintoa ulkoilmaa kohtaa, haistelee oven raosta ja avonaisista ikkunoista, ja kyttää päivät pitkät ikkunan edessä mitä ulkona tapahtuu.
Tottakai ymmärrän sen, että ei kissaa voi ulos väkisin laittaa, mutta kun sitä selvästi kiinnostaa, ajattelin että voisin jotenkin yrittää rohkaista.
Kiitos kaikille neuvoista, tänään kissa kipitti innoissaan ulos, mutta pelästyi fasaania ja kipitti nopeasti takaisin sisälle :D Ehkä huomenna paremmalla tuurilla.
Ja muille tiedoksi: tällä paikkakunnalla kissat tosiaan saavat juosta vapaana pihalla.
Suomessa ei ole sellaista paikkakuntaa jossa kissa voisi juosta vapaana missään muualla kuin omistajansa puutarhassa.PISTE. ei missään muualla.
Kyseessä on laki jota ei edes ole mahdollista kuntatasolla muuttaa. Ei Kunnan poliisipäällikkö, kunnanjohtaja eikä kunnanvaltuusto. Ainoastaan Suomen eduskunta.
Jos sinulla on kissa joka ei kaipaa ulos, älä opeta sitä siihen koska silloin paitsi että syyllistyt eläinsuojelurikokseen opetat kissan tavoille josta on vaikeä päästä eroon kun järkiinnyt
t