mittelspitz ja kastrointi

:o:O

elikkä sellaista kyselen onko kellään kokemusta miten erilailla uroskoira käyttäytyy ennen kun se on kastroitu? pissiikö ´pitkin seiniä nylkyttää jalkaa jne. itselleni on tulossa urospentu keväällä ja kasvattaja sanoi että mittelspitzin jonka olen häneltä hankkimassa , saisi puoleen hintaan jos hän saisi astuttaa narttunsa 3 kertaa ostamani kyseisen urospennun kanssa. Jolloin sillon tämä tarkoittaisi että en voisi leikata koiraa sitä ennen ja se että kasvattajasta ei ns. "pääsisi eroon" sitä ennen. Onko kellään kokemuksia neuvoa kumpi on parempi vaihtoehto?
koiran kastraatio välittömästi vai 3 kerran astutus ?

3

994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää...

      Ajaako se hyvin? Käytätkö jänikselle vai ketulle?

    • Onnellinen 3 nartun ja 1 uroksen omistaja.

      Mitteli (Mittelspitz/Keskikokoinen Saksanpystykorva) on kohtalaisen helppo koira.se Pissiikö pitkin seiniä ja pärjääkö sen kanssa ilman kastraatiota on täysin sinusta ja sinun auktoriteetistäsi kiinni jos sen annetaan kukkoilla ja pissiä niin varmasti niin saattaa tehdä.Jokainen koira on yksilö joten tuollaista ei voi etukäteen ennustaa..Peruskoulutusta(arki-tottis) suosittelen joka tapauksessa oli sitten kastraatti tai ei.Tuo uros olisi tulossa sinulle niin sanotusti sijoitukseen eli kasvattajalle jää jalostusoikeus urokseesi määräajaksi.Hyviä puolia on se että uros on lupaava pentu ja kasvattaja sen tarkkaan valinnut kerta haluaa sitä jatkojalostaa..Se että miksi kasvattajasta pitäisi päästä eroon?? Aika outo "letkautus" sinullahan on tuki ja turva ja ammattitaitoinen roduntunteva henkilö aina luurinpäässä,tuonhan pitäisi olla enemmän hyöty kuin haitta.Tiedän henkilöitä joilla on tullut koiransa kanssa esim.terveysongelmia ja kun ovat koittaneet kasvattajaa tavoittaa on kasvattaja viitannut kintaalla tai sitten sitä ei ole tavoitettu joten ota ihmeessä avokäsin tuo tuki vastaan jos sellaista sinulle tarjotaan.Mitteli on rotuna aivan ihastuttava seurakoira ja mielettömän motivoitunut harrastuskaveri,kohtalaisen helppo kouluttaa.Hauskuutta ei varmasti tule puuttumaan.Itselläni kaksi Mitteli narttua sijoituksessa ja kasvattaja ei todellakaan ole puuttunut meidän elämään millään lailla liikaa..Meidän yhteistyö sujuu mutkattomasti ja ottaisin milloin vain uuden sijoituskoiran.Tosin myös kasvattajatkin ovat yksilöitä:) Hienoa on se että mietit mahdollisia vaihtoehtoja jo ennen pennun hankintaa,toivotan sulle onnea ja ihania hetkiä oman Mittelisi kanssa:)

      • :o:O

        kiitos vastauksestasi se auttoi paljon !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      182
      3660
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1099
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1010
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe