Stefano Domenicali on kommentoinut Motorsportissa myös Massan tilannetta ja sama vastausversio kun vastasi Kimin sopimustilanteesta, eli Ferrarilla ei kukaan tiedä kuka heidän autojaan ensi kaudella ajaa.
Ferrarin kuljettajavalinnat, oudossa tilanteessa
Ferrarifani
370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
massalla ja kimillä sopimus ens kaudelle eli jatkaa tallis!!! Domenicalli on vaan kypsyny lehdistöön ku kysellään päivänselviä asioita, siksi on ruvennu antaan ympäripyöreitä vastauksia ku ei porukalla näytä menevän jakeluun!!
tuon niin että Domenicali ei sata prosenttisesti tiedä onko Massa ensi vuonna siinä kunnossa että pystyy ajamaan F1:ssä, sata varmasti ei tiedetä pystyykö ajamaan koskaan, sopimustilannehan Massalla on täysin sama kuin Kimillä, mutta Ferrari pystyy kyllä, halutessaan, sopimukset purkamaan.
Kiusallista tässä kaikessa on se, että Ferrari tiettävästi pitkittää ensi kauden kuljettajavalintojaan niin pitkälle kuin se ikinäkään on mahdollista, ja silloin myös muiden kuljettajien sopimustilanne on täysin auki.
Jos Alonso saa FIA:n moottoriurheilun maailmanneuvostolta ensi maanantaina penaltya, sitten alkaa kuljettajien sopimusvyyhti ratketa, eli Ferrarilla jatkavat Kimi ja Massa tai Kimi ja Fisichella. Ja sikäli mikäli FIA painaa villasella eikä rankaise Alonsoa, Alonson siirtyminen Ferrarille ensi kaudelle voi olla siltikin kivinen polku.
Jos noita Alonson lyhytsanaisia kommentteja ennen Monzan viikonloppua voisi jotenkin tulkita, niin kyllä hän todennäköisesti Ferrarille on menossa jo ensi kaudeksi, mutta penalty tai tämä mediakohu saattavat estää Alonson siirtymisen Ferrarille lopullisesti, ja ylipäätäänkään ihmettelen miten hän voisi tulla toimeen Ferrarilla, kun hän ei tullut toimeen McLarenillakaan.
Ja toisaalta sitten taas Ferrarin pomo Luca Di Montezemolo jokin aika sitten kommentoi jo ensi kauden Ferrari kokoonpanoa, ja siinä porukassa ei ollut Alonson nimeä.
No mieti nyt vähän...siltä on kysytty tämän kauden aikana noin 1000 kertaa että kuka ajaa Ferrarilla ensikaudella. ON alkanut ihan v*ttuillessaan puhua mitä sattuu :D