Pakko tulla tänne hehkuttamaan miten iloinen olen, kun saan nyt 5 viikkoiselleni riittämään vain ja ainoastaan oman maidon. Tätä on tosin nyt kestänyt vasta 2 vrk ja vaatii, että pumppaan päivisin iltaa varten varastoon maitoa. Illalla tyttö syö enemmän kuin päivällä. Mutta iloinen olen jos täysimetys jatkuisi edes joitain viikkoja. Toinen tissini on leikattu joitain vuosia sitten ja siitä ei tule mitään. Ekan lapsen kohdalla alusta asti tyydyin siihen ajatukseen, että ei yhden rinnan maito voi riittää mihinkään. Silloin en edes jaksanut yrittää lisätä pumppaamalla maidon määrää. Mutta nyt olen saanut hyviä neuvoja ja lainaksi hyvän sähköisen pumpun ja olen ottanut paremman asenteen, joilla sitten sain hyvää tulosta aikaiseksi.
Täysimetys yhdellä rinnalla
Kari,,,
2550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mukava kuulla positiivisia kokemuksia, etenkin kun sulla on tuollainen erikoistilanne :) Eikö tulekin mahtava tunne, kun se riittää sittenkin! Meillä meni jokunen viikko ihan omalla maidolla, mut nyt on tarttenu iltaisin kans pikkusen antaa pullosta lisää. Olen kyllä 100% tyytyväinen edes niihin viikkoihin ja siihen, että alkukankeuden jälkeen tyttö on 4kk ja yhä imetän!
imetän oikeastaan vain toisella rinnalla. Siskollani on sama "vika" eli toisesta rinnasta ei vaan tule maitoa samalla lailla. Meillä on se ongelma että lapsen paino on huikeassa noususssa.