Homeenhajuista vettä

mistä on kyse kun vesijohtovesi maistuu ja haiskahtaa homeelle? Huomasin tänään illalla ensimmäisen kerran että maistui vesi hieman homeiselle ja aloin jo epäilemään että kuvittelen vain. Keittiön hanasta join ja kun menin wc:seen peseen kasvot niin olin haistavinani homeen epäillen edelleen että kuvittelen senkin. mutta jos vedessä todella jotain on joka homeisuutta aiheuttaa niin mistä on kyse? mihin ottaa yhteyttä ja onko kovinkin vaarallista juoda sitä vettä? Mitä se voi aiheuttaa?

Kiitos jos joku osaa auttaa! Kerrostalossa asun vuokralla.
810659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Yksi syy voi olla lavuaarin hajulukon yläpuolinen osuus pysyy kosteana ja homehtuu. Kun lasket vettä ja juot suoraan vedestä tai peset hampaita tms. haistat lavuaarista tulevan homeen hajun, joka sekoittuu veden makunautintoon. Yksi syy voi olla ilmanvaihdon ongelmat tai sitten vain ei ole lavuaaria puhdistettu tiivisteiden tms. osalta vuosiin?

Äänestä

Jos kerrostalo on rakennettu ennen vuotta 1998, vesijohdot voidat homehtua kavitaation vuoksi.
Homeitiöt tai itiöpesät voivat teoriassa siirtyä myös juomaasi veteen, en ole kyllä kuullut yhtään tapausta aikaisemmin. Ota yhteyttä hallituksen puheenjohtajaan, hän kyllä tietää mitä pitää tehdä.
Ainakin Lounais-Suomessa on käytetty Bauer Oy:n suodattimia maku yms. virheiden poistamiseen talousvedestä.

Äänestä
  • Tämä viesti olisi hassunhauskaa huuhaaata, ellei siihen olisi liitetty yrityksen mainosta.

    Äänestä

  • lvi - tohtori kirjoitti:

    Tämä viesti olisi hassunhauskaa huuhaaata, ellei siihen olisi liitetty yrityksen mainosta.

    LVI-tekniikka tohtori on ihan vieras tutkinto. kerrotko siitä lisää?
    Lvi-tekniikan kandidaatteja valmistuu TKK:ssa.
    p.s
    Onko sinulla tiedossa muita laitevalmistajia jotka tekevät ko. laitteita?

    Äänestä

  • LVI-Kanditaatti kirjoitti:

    LVI-tekniikka tohtori on ihan vieras tutkinto. kerrotko siitä lisää?
    Lvi-tekniikan kandidaatteja valmistuu TKK:ssa.
    p.s
    Onko sinulla tiedossa muita laitevalmistajia jotka tekevät ko. laitteita?

    Herran jestas. Se ei siis ollut huumoria.

    Ainahan huijarit ovat käyttäneet hienolta kuullostavia termejä ihmisten hööpöttämiseen. Tässä tapauksessa kavitaatio ja homeet on yhdistetty hulvattomasti.

    Todellisuudessa kavitaatio liittyy kyllä nesteisiin ja mm. niiden pumppaukseen. Kavitaatio syntyy, kun virtaavan nesteen paine alenee höyrystymispaineeseen. Vaikuttaa pumppujen juoksupyöriin ja laivojen potkureihin turmiollisesti.

    1998 ei lvi-puolella tapahtunut mitään muutosta joka vaikuttaisi kerrostalojen tai muihinkaan putkistoihin.

    On aivan sama mikä on laitteita myyvän firman nimi, jos laite on huijausta. Suora lainaus firman omilta sivuilta:
    "Laitteisto sisältää mikroprosessoriohjausyksikön ja putkistoon asennettavan kelaputken. Impulssi johdetaan prosessorilta kelaputkelle, jossa vaikuttaa muuntuvataajuinen magneettikenttä. Kelaputkien rinnakkais- tai sivuvirtaus-asennus on mahdollista suurten vesimäärien kyseessä ollessa."

    Uskoo, ken haluaa.

    Ps.
    Tekniikan tohtoreita valmistuu teknillistä korkeakouluista ja yliopistoista. Itse olet tuskin nähnyt edes insinööriä ;)

    Äänestä

Aika vanha viestiketju mut jatkan silti...

Mulla on niin että ihan viime vuonna valmistuneessa kerrostalossa asun, ja jo muuttaessani maistoin keittiön vedessä "homemaisen" maun. Vesi ei juurikaan haise (ehkä vähän?) mutta maku on selvä. Pesuhuoneen vesi on kuitenkin täysin normaalia. Alkaa pikkuhiljaa tympiä kun pitää aina vessasta hakea vedet lasiin...

Äänestä

Täällä tuli ruskeaa vettä jokin aika sitten. Se meni ohi, mutta nyt tulee homeen makuista vettä keittiöstä. Oletin sen menevän ohitse kun valutin vettä, mutta nyt ei ole juotavaa keskellä yötä. Eikä sen kautta syötävääkään.

Saisiko tähän lisää tietoa joltain?

Äänestä

Sano eukolle (200kg) ettei pese römpsää juomavedellä koska homeen haju menee putkistoon ilman suihkukahvan takaiskuventtiiliä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelästynyt kirjoitti:

mistä on kyse kun vesijohtovesi maistuu ja haiskahtaa homeelle? Huomasin tänään illalla ensimmäisen kerran että maistui vesi hieman homeiselle ja aloin jo epäilemään että kuvittelen vain. Keittiön hanasta join ja kun menin wc:seen peseen kasvot niin olin haistavinani homeen epäillen edelleen että kuvittelen senkin. mutta jos vedessä todella jotain on joka homeisuutta aiheuttaa niin mistä on kyse? mihin ottaa yhteyttä ja onko kovinkin vaarallista juoda sitä vettä? Mitä se voi aiheuttaa?

Kiitos jos joku osaa auttaa! Kerrostalossa asun vuokralla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu