Suomessa

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2009091910277044_ul.shtml

Huostataan löyhin syin. Suomen viranomaiset ei pyytele, eikä kysele. Anteeksipyynnön tulee tekemään uusi sukupolvi joskus?..
2100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mutta pelkät patsaat, muistomerkit eivät siinä vaiheessa enää lohduta eivätka auta...
Suomessakin on toimittava nyt ja heti. Painostettava poliitikkoja, päättäjiä, viranomaisia. Oltava yhteydessä mediaan ja kaikkialle julkisuuteen.
Huostahulluus on saatava loppumaan.

**********************************

Australiassa pyydettiin anteeksi huostaan otetuilta
Lauantai 19.9.2009 klo 07.59

Australiassa on pyydetty anteeksi ankeita oloja, joista yhteiskunnan huostaan joutuneet lapset kärsivät vielä 1960-luvulla.

Anteeksipyynnön esitti lauantaina Uuden Etelä-Walesin pääministeri Nathan Rees. Samalla hän paljasti kärsineille lapsille omistetun muistomerkin maan suurimmassa kaupungissa Sydneyssä. Viralliseen tilaisuuteen osallistui yli 500 lastenkotien entistä kasvattia.
- Teiltä, jotka olette kärsineet, pyydän osavaltion puolesta anteeksi kaikkea ahdistusta, j
ota olette kokeneet yhteiskunnan huostassa, Rees sanoi.

Arviolta 500 000 lasta on sadan viime vuoden aikana joutunut Australiassa orpokoteihin ja kasvatuslaitoksiin. Heistä lähes puolet Uudessa Etelä-Walesissa.
Monet joutuivat puutteellisesti valvotuissa laitoksissa väkivallan ja seksuaalisen hyväksikäytön uhreiksi.
Australian liittohallituksen odotetaan esittävän kansallisen anteeksipyynnön marraskuussa.

Äänestä
  • Australia pyytää anteeksi orvoilta ja huostaan otetuilta
    30.8.2009 21:22
    STT–AFP–DPA

    Canberra. Australian hallitus ilmoitti sunnuntaina maan aikovan pyytää anteeksi ankeita oloja,
    joista yhteiskunnan huostaan joutuneet lapset kärsivät maassa vielä 1960-luvulla.
    Hallitus esitti viime vuonna samanlaisen anteeksipyynnön maan aboriginaaliväestölle, jonka lapsia sijoitettiin historian saatossa valkoisiin perheisiin ja kasvatuslaitoksiin.
    Kysymys anteeksipyynnöstä muillekin lapsille nousi esiin tuolloin.
    Maan perheministeri Jenny Macklin sanoi,
    että arvioiden mukaan jopa puoli miljoonaa köyhiin perheisiin tai yksinäisille naisille syntynyttä lasta
    on viimeisen sadan vuoden aikana päätynyt Australian orpokoteihin ja kasvatuslaitoksiin.

    Monet joutuivat puutteellisesti valvotuissa laitoksissa
    väkivallan ja seksuaalisen hyväksikäytön uhreiksi.

    Joukossa olivat myös "imperiumin orvoiksi" kutsutut 10 000 lasta, jotka Britannia lähetti Australiaan parinkymmenen vuoden aikana toisen maailmansodan jälkeen.


    http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/1135248933545

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anteeksipyyntö kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2009091910277044_ul.shtml

Huostataan löyhin syin. Suomen viranomaiset ei pyytele, eikä kysele. Anteeksipyynnön tulee tekemään uusi sukupolvi joskus?..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu