Elikkä lisäsin toisen samanlaisen subwooferin vahvistimen perään. Noin 2 päivää toimi normaalisti. Kunnes subbarit rupes saamaan häiriötä yhtä äkkiä. Subbarit rupee soimaan yhtä äkkiä täysiä koko ajan (ei musiikin tahtiin, vaan soi täysiä niin kuin olisi lykätty suoraan akkuun kiinni.) Ainut tapa saara sammumaan on virrat poikki herätteestä. Ei auta vaikka soittimen sammuttaa. Kun taas laittaa normaalisti soittimen päälle ja vahvistimet herää, voi hetken aikaa kuunnella normaalisti, kunnes taas subbarit rupee saamaan virtaa. Ennen ei ollut tälläistä ongelmaa. Kun popitin jännite ei mennyt liian alas. Johdot olen käyny läpi. Uuden tupla suojatun rca johdon olen ostanut, mutten ole vielä kerennyt kokeileen. Pitäisikä ostaa häiriön poistaja vielä rca väliin? Vai onko vahvistimessa vika? Vahvistin ei haissu miltään sisältä ja päälisin puolin kaikki näytti olevan kunnossa. Jännite mittarilla en ole vielä kokeillut. Vahvistimen olen pultannut suoraa auton runkoon kiinni, voiko vahvistin saada häiriötä rungosta?
onko muilla käynyt näin?
lanzar
3146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on hajalla, jos digi niin ei tahdo saada (kannata) korjata. itsella lanzar optidrive teki saman aikoinaan. rca johdot irti jos vielä huutaa niin se on vahvistin.
myös aiheuttaa moista. lisääntynyt virrantarve täytyy huomioida myöskin isommat johdot konkat ym. huonot johdot = kuolema optidrivelle.
Virta johdoista ei pitäisi olla kiinni. Virta johtona toimii 95mm2 ja konkalta 35mm2 vahvistimelle. Laturin piuhat kans uusittu ja hiilet joku aika sitten uusittu. Virrat ei laskenu popituksen aikana paljoa alle 12v. Mikä paikka sieltä on voinu tarkalleen sitten hajota jos ei kannata korjata? Meneekö yli 200e huolto? Vai saako itse kolvattua? Vahvistin oli Lanzar HTG2600D.