Hei! Olen abi ja minua kiinnostaisivat kielitieteet, erityisesti ruotsin kieli, käännöstiede ja kieliteknologia. Luen a-kielinäni ruotsia ja englantia. Minkälaiset pääsyvaatimukset kielitieteissä on (jos hakee yliopistoon)? Minkälaiset yo-arvosanat pitää olla? Olisi kivaa jos joku kielitieteitä opiskeleva tai muuten asiasta tietävä neuvoisi :)
kielitieteen pääsyvaatimukset?
2
745
Vastaukset
- ******
Joensuussa on nuo kaikki aineet, eli kannattaa selata Joensuun yliopiston nettisivuja, sieltä voisi löytyä jotain (http://www.joensuu.fi). Itse opiskelin Joensuussa pääaineenani ruotsin kieltä. Pääsykokeissa otetaan huomioon joitakin ylioppilastodistuksen arvosanaoja ja lisäksi siellä oli ainakin silloin kirjoitelma, aukkotesti ja kirjakysymys. Tarkemmat tiedot siitä, mitä arvosanoja otetaan huomioon ja millaisin painotuksin löydät yliopistojen valintaoppaasta - nämä asiat vaihtuvat jonkin verran vuosittain, mutta edellisen vuoden valintaopas (joita on ainakin kirjastoissa ja työvoimatoimistoissa) on aina suuntaa-antava. En ole varma vieläkö pääsykokeessa on kirjaosio, vai onko se poistunut. Arvelisin, että työllistymisen kannalta olisi järkevämpi ottaa pääaineeksi kieli (eli esim. juuri ruotsi) ja sivuaineiksi vaikka toinen kieli, käännöstiede ja kieliteknologia. Uskoisin, että niin olisi laajemmat työllistymismahdollisuudet kuin mitä kielitiede pääaineena avaa.
- alkuperäinen kirjoittaja
Kiitos erittäin paljon hyvästä vastauksestasi. Joensuu olisikin kyllä mukava paikka opiskella. Luulin aikaisemmin, että siellä ei ole vaihtoehtoina kieliteknologiaa eikä käännöstiedettä. Mutta todella hyvä jos onkin :) Minulla on sellainen tuntuma yo-kokeesta, että saattaa tulla M, joka jää parin pisteen päähän Estä. :( Prelistä tuli vahva E. Mutta toivottavasti se ei ole liian alhainen arvosana jos ruotsin kieltä haluaa opiskelemaan... Kiitos vielä vinkeistä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain38112556Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2675508Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2254025Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2542947Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov192050Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191884Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167963Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273915No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74812Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59783