Hiiriä

houre

En ole ottamassa hiirtä.
Voivatko hiiret asustaa samassa terraariossa, jos voivat, kuinka montaa hiirtä samaan aikaan ja mitä sukupuolia niiden pitäisi olla? Voisi olettaa että urokset tappelevat keskenään.

2

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vain

      Miksi kysyt noita jos et ole hiiriä ottamassa?
      Kuitenkin mitä isompi terraario sitä parempi hiirille. Itselläi oli 85x45x40 kokoinen terraario neljällä hiirellä ja tykkäsivät kovasti, että siitä voisi ehkä verrata ainakin että jos enemmän kuin neljä ottaa niin sitten isompi terraario. Ja en ole varma kannattaako ainakkan nejlää hiirtä isompaa laumaa otta nissä ainakin on ihan kivasti hommaa : D

    • Joten naaraita pitäisi aina olla vähintään 3 kpl samassa terraariossa. Urokset eivät useinkaan viihdy keskenään, joten niiden kohtalona on usein asustaa yksinään. Terraarion koosta tietysti riippuu, kuinka suuren lauman sinne voi asuttaa, mutta yli 10 yksilön laumoja ei oikeastaan suositella. Hiiret itseasiassa ovat siitä poikkeuksellisia, että liian suuressa tilassa (puhutaan useiden satojen litrojen terrasta), niiden laumarauha häiriintyy hiirten mahtuessa muodostamaan useampia reviirejä. Tuollainen kymmenen yksilön lauma mahtuu hyvin esim. maxi-dunaan, joka on 100x50x40cm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      103
      1769
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1535
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1058
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      46
      953
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      94
      938
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      931
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe