Itä-Suomen nauhakaupunki?

Nimi Erkki

11

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivottavasti ei toteudu

      Kari Kärkkäinen tästä maailmasta?! Tosi hulluja ajatuksia!

    • EL Bimbo

      Varkautelaiset haluavat että heidän asioistaan päätetään Kuopion kaupungintalolla!

      Ja että Kuopion kadut päällystetään kullala Varkautelaisten veroeuroilla.

      • ....

        Varkaudessa sitä rahaa kun riittää, kuopiolaiset vain kateellisena kyttää mahdollisuutta putsata Varkauden kaupungin huimat säästöt :)


      • Varkkila
        .... kirjoitti:

        Varkaudessa sitä rahaa kun riittää, kuopiolaiset vain kateellisena kyttää mahdollisuutta putsata Varkauden kaupungin huimat säästöt :)

        Olemme tehneet suunnitelmat Navitas 3 4 5 rakentamiseksi. Lisäksi teemme yhden monitoimihallin sijasta 4 kpl uusia multiurheilukeskuksia, joissa koirien kasvattajat ja ponitytöt voivat rauhassa sisätiloissa toteuttaa harrastuksiaan. Hallit tulevat olemaan ilmaisia käyttökustannuksiltaan, niinkuin kaikki hallit Varkaudessa ovat aina olleet.
        Viidennestä hallistakin tuli puhetta, koska mölkyn ja petankin heittäjiä kiusaa kovasti hyttyset illalla. Kylläpä siinä Kuopiolaisten naama venähtää, kun pelkillä säästöillä aletaan tuollaisia rakentamaan.... :)


    • Tuo idea on kirjaimellisesti PPP:stä. Jos me nykyään ollaan valtion verotuksessa pelkkiä nettomaksajia saamatta rahoille mitään vastinetta niin pitäsikö meidän kunnallisverokertymä maksaa Kuopioon saamatta siitäkään enää vastinetta. Onhan itsestään selvää että jos me kuulutaan Kuopioon ollaan sen jälkeen yhä pahemmin reuna-aluetta ja ei Kuopiolaisilla ole mitään intressejä antaa tänne mitään palveluja. Osoitus meidän mitäänsaamattomista kansanedustajista oli mennä ministeriöön naurunalaiseksi tyhjin käsin ruikuttamaan. On siellä Pekkarinen naureskellut illan itsekseen. Niilläkin reissurahoilla olis menneet vaikka Keitele Timberin omistajan luo ja kertoneet mitkä mahdollisuudet on täällä. On valmiiksi koulutetut sahurit, valtion rakennerahasto tuki, satama vieressä, isot metsävarat ja tietenkin kaupungin tontti Akonlahdessa. Lisäksi osaava insinöörikunta jos vaikka sahan purun muuttaisi pelleteiksi. Helppo ynnätä vain vaivaiset 300 työpaikkaa. Eikä edes tarvinnut aivoja käyttää. Kysyn vaan mitä ne tekee tuolla kaupungin talolla. Siis meidän veroeuroilla.

      • .ä.

        "Jouko Ahonen on Paperiliiton puheenjohtaja. Aiemmin Ahonen työskenteli M-realin Kankaan paperitehtaalla ja toimi tehtaan pääluottamusmiehenä. Nykyään hän asuu Helsingissä. Puoluekannaltaan hän on sosiaalidemokraatti."

        Hyvä demarit . Kari sentään puhuu asiaa, vielä kun olisi keskustalainen.


    • Nimimerkki Nimimerkki on jo varattu. Valitse toinen nimimerk

      ja minä kun pidin tota hemmoa suunnilleen järkimiehenä vaikka KD onkin. Oon vissiin sitä joskus äänestänytkin johonkin. En äänestä enää. Mihinkään.

      • Minsku24151

        Ei ole pelkoa. Kuopio tai Leppävirta todennäköisesti yhdistyvät, MUTTA en usko että kumpikaan haluaa todella velkaista ja konkurssikypsää Varkautta elätettäväksi.


      • Minsku24151 kirjoitti:

        Ei ole pelkoa. Kuopio tai Leppävirta todennäköisesti yhdistyvät, MUTTA en usko että kumpikaan haluaa todella velkaista ja konkurssikypsää Varkautta elätettäväksi.

        Jos valtio ei olisi pumpannut valtavia määriä rahaa Kuopioon se olisi jo konkursissa ja on silti menossa siihen suuntaan. Meillähän on suunta kääntynyt miksi liittyä konkurssi kypsään kuntaan. Leppävirta elää Varkaudesta. En usko että niilläkään on niin tyhmiä päättäjiä että lähtisivät moiseen typeryyteen.


      • no no
        Minsku24151 kirjoitti:

        Ei ole pelkoa. Kuopio tai Leppävirta todennäköisesti yhdistyvät, MUTTA en usko että kumpikaan haluaa todella velkaista ja konkurssikypsää Varkautta elätettäväksi.

        kyllä sen jo tietää kaikki et tämä nimen omainen kaupunki elää toisten kaupungin vero rahoilla kun työ paikat menevät ihmisiltä ei sekään hyvä asia päättäjät tilille.


    • Kyllä nyt kaupunkien koollakin pitää olla joku raja, ei kai nyt kaikki voi Kuopioon liittyä?! Sitäpaitsi kaupunginitalo olisi jatkossa noin 80 km pohjoiseen, hoida asioita sitten siellä!
      Realistisempi olisi Keski-Savon kaupunki - jolle joku ehdotti WL:ssä joskus nimeä Savonmaa, se kuulostaisi hyvältä, itseasiassa paremmalta kuin Varkaus - siihen voisi kuulua Varkauden lisäksi Leppävirta, Joroinen ja Heinävesi. Sen sijaan Pieksämäkeä en ottaisi mukaan, koska se on jo nyt neljän vanhan kunnan liitos, toisaalta taas tulisi tuo koko ongelma.
      Ja jos ei kuntaliitosta tule, niin joku JJR-tyylinen itsenäisten kuntien allianssi, tosin tällä kertaa luontaisten työssäkäyntialueiden mukaan rakennettu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      70
      5737
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      27
      4797
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      18
      2976
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      177
      2387
    5. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      177
      2045
    6. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      2036
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      103
      1491
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1184
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1156
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      1048
    Aihe