Hammaslääkäri ja hyperakusia/tinnitus

ääntä jännittävä

Mitkäs ovat kokemukset hammaslääkärillä käynneistä teillä, joilla on hyperakusiaa (ja tinnitus)?

Miltä poraaminen tai hampaanpoisto tuntuu? Onko ääni kova? Paheneeko tinnitus?

Pitäisi käydä hammaslääkärissä mutta jännittää että mitä siellä tehdään ja miten korvat (elimistö) reagoivat...

3

1931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tinnittäjä

      Itsellä lievähkö tinnitus ja niinikään lievää hyperakusiaa. Hammasporista lähtee aika ikävä ääni. Olen selvinnyt ilman korvatulppia, mutta tuskin hammaslääkäri loukkaantuu jos haluat niitä käyttää. Tosin poraamisen ääni välittyy myös luun kautta suoraan korvaan, joten täysin sitä ei pääse pakoon. En kuitenkaan suosittele, että pitkität lääkäriin menoa, koska siinä tulee vain suuremmat operaatiot ennen pitkää. Normaalissa paikkauksessa poraaminen on yleensä nopeasti ohi. Pyydä puudutus, niin ei ainakaan hampaaseen satu.

      Itselläni aika monta paikkausta takana, en ole huomannut että tinnitus olisi pahentunut.

      Olen kuullut, että yksityiset paikkaavat nukutuksessa, mutta kallista se varmaan on. Jos hyperakusiasi on todella paha, kannattaa ehkä ottaa siitäkin selvää.

      Sen olen jostakin lukenut, että koneella tehty juurihoito saattaa laukaista tinnituksen. En muista miksi. Olen itse juurihoitoon menossa ja vaadin jo etukäteen, että juurikanavat puhdistettaisiin käsin. Juuret voidaan siis poistaa joko poran kaltaisella koneella tai pienillä "viiloilla", mikä kai on hieman hankalampaa.

      • Nimerkkki

        luulempa siksi että hermot kulkee lähekkäin kuten kasvohermoksi sanottu kuulohermon vieressä aivojen puolelle ymmärtääkseni. ja kasvohermo taas lienee osin hampaiden lähellä netistä löytyy sen vastuualueet eli mitä tehtäviä sillä on... tosin jollain myös muistelen hammaslääkärin saaneen tinnituksenpoiskin eli ne ovat olleet syynä siihen. eräällä mitä ilmeisemmin tulivat siitä eivät tosin olleet näitä tunnetuimpia ääniä suhinaa,ja vinkunaa. mutta uskoisin että ymmärystä saa parhaiten yksityisellä ja tosiaan ei kannata pitkittää ettei tule vaikeampaa hommaa kuten juurihoitoa joka oli puudutettunakin itsestä äärimäisen epämukavaa.


    • Anonyymi

      Käytän aina korvatulppia hammaslääkärissä. Hyvin kuulee puheen kuitenkin ja ei ne mitään ihmetelleet, kun sanoin, että laitan nyt nämä, kun välttelen tällä hetkellä kovien äänten kuormitusta.
      Heillähän myös itsellä monesti tinnitusta, kun porien vieressä ja melussa pitävät päätään päivittäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7293
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4906
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4599
    4. 69
      4370
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4158
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3188
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2908
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2458
    9. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      47
      2397
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      209
      2268
    Aihe