apuaaaaaa!

laivaa-

voisiko joku kertoa lyhyesti tsingiz aitmatovin valkoinen laiva kirjan juonen tai laittaa jonkun linkin? oon koittanu ehtiä, mutta ei vaan löydy..

2

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ynjemi Nyhtänköljä

      EEEIIIIIIIIIIII voi. Ei halua eikä viitsi. Lue kirja, hieno symbolistinen epookki laivanvarustuksen historiasta.

    • Ida Rähmä

      niin hieno kirja, että kyllä se löytyy ihan joka kirjastosta. Ellei hyllystä niin varastosta tai tilaten. Rohkenen suositella. Myös antikvariaattisista kirjakaupoista todennäköisesti löytyy.
      Kuten Hannu Marttila netissä sanoo:
      "Minä haluan muistaa Tšingiz Aitmatovín Valkoisen laivan (1970, suom. 1972) ja parin varhaisemman kertomuksen kirjoittajana. Niissä on kauneutta, tuskaa ja toivoa, neuvostokliseet kirkkaasti kiertävää moraalista paatosta, tiivistä ja runollista tyyliä. Ne ansaitsisivat uuden tulemisen, tai ainakin uuden lukemisen. Kysykää kirjastosta tai antikvariaatista. Suurin osa niistä on myös filmattu, jopa erinomaisesti. Yle, herätys."
      Muistathan, että on korrektia eli suomeksi oikein mainita esitelmässä kenen tekstiä ja mistä on kopioinut. Omaehtoisen, henkisesti ylösrakentavan lukemisen ja ajattelun täydennykseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      52
      1181
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1157
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1030
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      758
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      697
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe