Bagge leviää

Ynjemi Nyhtänköljä

käsiin. Siis Valkoinen hehku. Muka lähihistoriaan, 30-luvulle sijoittuva näin olisi voinut tapahtua-kirja. Sisäministeri Kekkonen murhaajaehdokkaiden tähtäimessä Hämeenlinann torilla. Kaikilla syynsä, mutta koko kerronta kuin vanhasta tahattoman koomisesta suomifilmistä. Sattumineen, outoine tyyppeineen ja aatteellisine paatoksineen. En saanut edes itselleni selväksi mikä tämä opus oikein on. Parodia, satiiri, poikakirja aikuisille vai kohellusfarssi. Loppuratkaisu kuin pahimmasta italolänkkäristä, niin ristiinrastiin luodit lentelee ja kaikki kuitenkin osuu.
Ylikypsiksi kasvaneille jerrycottonfaneille välipalaksi, ETn selaamisen lomaan lie tarkoitettu?

2

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkv

      ihan johdonmukaisesti samaa tyylilajia jatkaa, millä Hämeenlinnaan sijoittuvat teoksensa aloittikin.
      Jokainen lukija itse tietysti voi päättää mihin kategoriaan kirjallisuudessa tämä sijoittuu, minusta tämä on Baggen ihan omaa tyyliä, siis ehkäpä kohellusfarssia.
      Se on hyvä, että hän pitää nyt taukoa niiden entisten veijareiden elämänvaiheitten kuvaamisessa ja kirjoittaa muustakin, kun se kerran sujuvasti käy.

      • kkv

        valottaa uusimmassa Ruumiinkulttuuri lehdessä tätä teosta ja sen tekemistä.
        Hän on jo monta vuotta kerännyt aineistoa historialliseen rikosromaaniin.
        Lukenut poliittista historiaaa,yleishistoriateoksia, elämänkertoja,lehtiä, katsellut vanhoja kotimaisia filmejä 30-luvulta, lukenut vanhoja rikosromaaneja ,kuunnellut Dallapeetä ja vieläpä matkustellut tapahtumapaikoilla aina Espanjaa myöten.
        Hyvin hän on kyllä sen 30-luvun ilmapiirin tavoittanutkin.
        Aineistoa on niin paljon, että pari kirjaa ainakin tulee vielä lisää, samaa sarjaa.
        Että vakavissaan Bagge liikkeellä on , taitaa pitää tätä tulevaa sarjaa juuri sinä työnä, josta hänet muistetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4482
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2443
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      172
      1615
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      243
      1486
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1380
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      121
      1285
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1209
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1186
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      66
      1115
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      966
    Aihe