Areenassa Prisma-ohjelmassa käsitellään kuolemaa ja kuoleman prosessia sen verran kuin länsimaissa kyetään sitä käsittelemään. Voi katsoa enää 2 päivää.
http://areena.yle.fi/ohjelma/29a29a16e941b54f0f8fab1f2ed1dff3
ps. tiibetinbuddhalaisuudessa tekstejä vastaavista asioista on jo sadoilta vuosilta. Mm. delog-henkilö on sellainen, joka saattaa näyttää kuolleeelta viikon ja palata eloon kertomaan, mitä näki. Nämä on dokumentoitu. http://www.exoticindiaart.com/book/details/IDI022/
http://areena.yle.fi/ohjelma/29a29a16e941b54f0f8fab1f2ed1dff3
ps. tiibetinbuddhalaisuudessa tekstejä vastaavista asioista on jo sadoilta vuosilta. Mm. delog-henkilö on sellainen, joka saattaa näyttää kuolleeelta viikon ja palata eloon kertomaan, mitä näki. Nämä on dokumentoitu. http://www.exoticindiaart.com/book/details/IDI022/
Vastaukset 4
Vanhimmat
kääntää englantia, mutta mulla ei ole aikaa ja tekstiä on tuijotettava pitkään. Se ei käy. Luin kuitenkin alun, mutta sitten silmät tulivat kipeiksi. Siinä oli helvetistäkin. En ole nähnyt helvettiä , vaikka olen kyllä ollut hereillä henkimaailmassa. Sellaista muistelisin, että siellä oli sellaisia kapseleita tai jotain munia, joissa oli nukkuvia henkiä eikä niitä saanut mennä herättelee. Oon varmaan itteki voinu olla joskus sellasessa nukkumassa.
Tiibetiläinen kuolleidenkirja kertoo yhden version.
http://www.uta.fi/laitokset/historia/sivut/kurssit/Tiibettilainenkuolleidenkirja.pdf
Kuoleman voittaminen kuuluu sisäisen pelkoon.Pelon voittaminen ,meditaatio.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuolemanrajakokemus
Nykyaikainen aivotutkimus lähenee aihetta,ajan kanssa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Käpylisäke
siitä, että olen toiminut järjestyneessä ja hyväntahtoisessa ympäristössä henkimaailmassa on. Enkä ole ainoa joilla näitä aika tavallisia kokemuksia on. Tunnen itse kaksi muuta henkilöä. Tiedän tuntemattomien ihmisten elämistä ja rakennuksia sisältä käymättä ensin niissä ja sen miten maisemat ovat muuttuneet. Todellinen maailma lopulta on sellainen kuin Raamatussa ja buddhalaisuudessa kerrotaan. Se on kaikilla tasoilla ja sinne jokainen kaipaa tietämättään. Se on ykseys. Ajattelen jotenkin siten, että molemmat maailmat ovat yhtä totta. Systeemi ja ykseys. Systeemi palvelee tarkoitusta. Se on kyllä vähän nen on aika monimutkaista, että en tiedä varmaa. Tämän maailman arvot ja käytäntö ovat pelkkää hullutusta ja siksi uskossa olevat ovat taas normaalin näkemyksen mukaan hihhuleita. Minulla oli se kokemus, että sain kurkistaa siihen ykseysolotilaan, mutta tipuin samantien entistä tyytymättömämpänä takaisin. Saatte sellaista mitä korva ei ole kuullut, silmä nähnyt eikä ...Ihmiset kulkevat kohti parempaa olotilaa. Mitään tulimerta en usko olevankaan. Se on ehkä pappien keksintöä niin kuin uskontunnustuskin. Mutta vaikka ihmisillä on henkinen ykseysolotila esimerkiksi kristityllä niin aina löytyy kapeakatseista ajattelua, koska ihminen on edelleen kuvioissa eikä tiedä. En tiedä mitä ajattelisin kuolleitten kirjasta, se ei kuulosta siltä mitä olen nähnyt. Toisaalta buddhalaiset opit ovat ihan selkeitä ja muu buddhalainen ajattelu.
onkohan se alunperin positiivinen kuva ykseydestä? Pyhä tuli oli zarathusthralaisillakin. Rakkauden tulimeri.