eli tuleva venäläinen vaimo raskaana, tällä hetkellä asuu venäjällä mutta muuttaa lokakuussa suomeen ja maistraatin kautta oleskeluluvan hakuun. miten hoituu neuvola ym. asiat tällaisessa tapauksessa?
tuleva vaimo raskaana
8
699
Vastaukset
- Älä unohda tätä
Muista tehdä avioehto!
- tuleva isä
asiallisesta vastauksesta!!!!
- ötöpöö--
siellä varmaan osaavat vastata tarkemmin :)
- Johannes Mäki
saada muijalles Kela-kortti.Ilman sitä saat tk:sta Ei kiitos.Kela kortin saat kun olette vihittyjä avioliittoon.Ole kuitenkin tarkkana,että huolto-asioissa olet vähintäänkin lapsesi yhteishuollossa. Se tulee automaattisesti jos lapsi syntyy vanhempien ollessa aviossa mutta avoliitoissa äiti on yksinhuoltaja ellei hän sitten suostu yhteishuoltoon. Tää seikka on oleellinen.
Kulttuurieroja voi alkaa tulla putkahdella jonkin ajan kuluttua.Koita olla sovinnollinen mutta älä alistu kaiken maailman oikkuihin ja pidä terve järki päässä. Jos epäilet.... kysy neuvoa muilta.ONNEA.
- ...
Meidän tapauksessamme kaikki sujui erittäin hyvin, mikäli viittaat mahdollisiin ennakkoluuloihin hoitohenkilökunnan puolesta tai ettei häntä koskisi samat oikeudet (ja velvollisuudet). Kunhan jaksat aluksi jonotella läpi nuo Kelat ja Poliisit jne. niin homma kyllä luistaa.
- ...
Ilman oleskelulupaa ei heru Kelalta korttia eikä muutakaan. Ja ilman Kelan "aamenta" maksatte kaikki neuvola-, lääkäri- ja sairaalakulut itse.
Paikkakunnasta riippuen oleskelulupa heltiää rouvalle hakemuksesta vihkimisen jälkeen 1 vko-6kk, eteläisessä Suomessa odotusaika pisin.
Onnea matkaan!- ...
Ja vaimollasi on oikeus äitiysrahaan, kun hän on kuulunut Suomen sosiaaliturvan piiriin ja asunut Suomessa vähintään 180 päivää välittömästi ennen laskettua aikaa. Oikeus alkaa, kun raskaus on kestänyt 154 päivää.
- Sinisilmäiset suomipojat
... kirjoitti:
Ja vaimollasi on oikeus äitiysrahaan, kun hän on kuulunut Suomen sosiaaliturvan piiriin ja asunut Suomessa vähintään 180 päivää välittömästi ennen laskettua aikaa. Oikeus alkaa, kun raskaus on kestänyt 154 päivää.
Nin ja lapsi on sitten automaattisesti venäläinen jos syntyy venäjällä (jos naisesi muuttaa mielensä ja jää venäjälle..) etkä siten ole oikeutettu saamaan lastasi suomeen. Mutta ainahan voit mennä venäjälle ja kaapata! Toiv. nainen ei käyttänyt sinua vaan siitosorina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4363131Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata812394Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161868Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1941557- 271533
- 771522
- 1091465
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201388Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411381- 801317