vanhoihin naulanreikiin ei ruuvit oikein purrut joten porasin viereen reijän ja ruuvi siihen.
tulisiko nämä vanhat huonosti kiinniolevat naulat kummiskii poistaa ja niiden reiät tukkia esim. jollain
massalla??
tulisiko nämä vanhat huonosti kiinniolevat naulat kummiskii poistaa ja niiden reiät tukkia esim. jollain
massalla??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Naulan reijässä ei ruuvi vedä? Näin amatöörinä olisin ehkä hakenut jotain kuusi milliä kertaa 70 ruuveja.
Mutta sulla on siis uudestaan kiinnitetty. Ja vanha reikä on jäljellä. Pelli siis kestää sen tuulen kuin ennenkin. Kait sitä sikapleksillä on semmoisia kittejä, jotka on tarpeeksi tönkköä.
Ja sais sillai pyöräyttämällä reijän tilkattua.
Meillä on vielä aaltopeltikatto ja se menee vaihtoon ensi kesänä. Naulat on tiukassa. Vaikka tiivisteet on aika syönyt, niin vintti on kuiva. Melko jyrkkä katto ja naulauspuut on viittä tuumaa. Menee sen puolesta.
Ruostetta kevyesti rytmikkäänä siellä täällä.
Sinulla se katto muuten olla möllöttää? Meillä mamma sanoi, että vanha katto ei ensi kesänä meidän talon päällä ole. Se lyötiin 1971 ja ensi kesänä pois. Tulee vuotta vaille 40 vuotta. Kyllä sitä on katseltu.
Lisää vaan ruuveja, jos katto on muuten ok. Katto nyt vuotaa sieltä, mistä vesi menee läpi. Vanha ja löysässä oleva nauka siis päästää vettä kun tiiviste on kuoleentunut ja naulakin löysällä.
Laita tyynesti jotain mömmöä päälle. Sikaflex nyt merkkinä tuli ensimmäisenä mieleen. Tai voihan net naulankannat vaikka tinatakin, iso kolvi ja pirusti tinatankoja..... Yleensä ihmiset tosin ottaa naulan pois ja laittaa siihen sitten ruuvin. Sulla liika pienet ruuvit jos ei ota kiinni naulanreikään puussa
vai ei ruuvi mene reikään,no jopas onkin harvinaista,oliskohan asentajassa vika,joo tuki ne vanhat reijät niin ei jää vuotokohtia