turhat takaportit kiinni heti!

viiiip

Onko normaalia että facebookin käyttö avaa useita portteja ja pitää niitä hollilla silloinkin kun netti ei ole päällä? Koska on syytä epäillä että koneessa on niitä liikaa avoinna, missä kulkee raja ja millä komennolla niitä voi sulkea? Olisiko cmd-opasta netissä? Haluaisiko joku neuvoa seikkaperäisemmin takaporttien epäilyttävyydestä?

2

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Olisi kiva tietää mitä kyseiset portit ovat joita se avaa. Voihan olla, että tietoturvaohjelmisto availee noita portteja sitä mukaan kun käyt eri sivuilla ja pidät selainta auki. Toinen vaihtoehto on, että FB:iin asentamasi sovellukset kommunikoivat jonnekin ja availevat tätä varten portteja.

      • no joo...

        ainakin 49500-49600 välillä olevat portit on tänään auki, kuukkeli availee alempia portteja myös aika turhan paljon syy ei tiedossa, sit 49162-4 on establoitu..

        'akamaiteknolokies' ainaskin siellä pörrää aina..fb jonkin verran samoilla porteilla, kääk onko kaikki muka normaalia fb-käytön tuotantoa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 51
      707
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      39
      664
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      630
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe