Kaukana, mutta ei välttämättä kalliisti
Paljon suomalaisten keskuudessa suosiota saanut matkustustyyli, omatoimimatkailu onnistuu myös Azoreille.
Ponta Delgadaan ja ympäristöön tutustuessa majoitus kannattanee hankkia etukäteen.
Mutta sitten itse asiaan, eli lentoihin.
Ylivoimaisesti edullisimmat lennot löytyvät täältä: http://www.airberlin.com/site/angebote_a.php?LANG=fi
Vaatii välilaskun Saksassa ja aikaa menee hieman enemmän, mutta on vastaavasti edullisin itse löytämäni lento. Jotain tällaista ainakin itse olen ajatellut jatkossa ja saattaa kiinnostaa muitakin.
Itsenäisesti matkustaneet voisivat ehkä valottaa, miltä em, lennot tuntuivat ja mitä maksoi.
Tarjoushinnat saattavat jopa yllättää, esim; 07.10-21.10.2009 edestakainen lento 224,-
Milloinkohan ensimmäinen suomalaisen/ten perustama majoituspaikka aloittaa toimintansa Ponta Delgadassa ja miten Jussin hanke asian tiimoilta edistyy?
Omatoimimatkustaminen Azoreille
3
519
Vastaukset
- hassu
Saattaa olla, että sähelsin tuossa lentotsekkauksessa ja hinnat ovatkin kalliimpia, mutta halvimpia netistä löytämiäni kuitenkin.
Aiheesta on tällä palstalla virinnyt keskustelua aikaisemminkin, http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/omatoimimatka tid:5550?perpage=25&term_keywords=omatoimimatka.
Air Berlin on kätevä henkilölle, joka asuu Saksassa. Air Berlinin lennot ovat täysin käyttökelpoisia välillä Saksa - Ponta Delgada.
Helsingistä esim. TAP ja Lufthansa tarjoavat käyttökelpoisia vaihtoehtoja hintaluokassa 500-600 euroa (meno-paluuu) välille Helsinki-Ponta Delgada kuvitelmalliselle matkalle, joka alkaisi 30.11.2009 ja päättyisi 11.1.2010. Lufthansan kohdalla on laskettava yhteen hinta LH:lla välille Helsinki - Lissabon ja TAPin/SATAn hinta välille Lissabon - Ponta Delgada (yhteensä 589 e). TAPin halvin hinta välille Helsinki - Ponta Delgada on 507 e. Menolento kulkee Hortan kautta. Vaihtoehtona on viettää päivä Lissabonissa. Lennettäessä Hortan kautta saavutaan Ponta Delgadaan muutamaa tuntia aikaisemmin.
Finnair veloittaisi väliltä Helsinki - Lissabon mainituilla matkapäivillä 650 e: TAPin ja SATAn hinta on välille Lisabon - Ponta Delgada - Lissabon on noin 240 e.
Samat lennot Air Berlinilla maksavat 320 e. Matkustusaika pitenee, sillä lennolla Suomesta Dusseldorfiin ei ehdi Dusseldorfista samana päivän (30.11.) aamuna lähtevään Ponta Delgadaaan lentoon eikä paluulennolta takaisin Helsingin koneeseen 11.1. Majoituskuluiksi voi arvioida 2 x 50 euroa.
Jokainen päättänee kohdaltaan, mitä lento saisi rahassa maksaa ja mitä pysähdyksissä, vaihdoissa, ajassa ja vaivannäössä.
Vapaata majoitustilaa São Miguelilla ja muilla saarilla on tarjolla ympäri vuoden kenties joitakin paikallisia juhla-aikoja lukuunottamatta. Hotellien keskimääräinen käyttökapasiteetti on hieman alle 40 prosenttia. Talvisaikaan joitakin hotelleja suljetaan. Kuluvasta talvesta tulee ankea, kun myös tanskalaiset ottavat käyttöön talvitauon. Tähaän saakka he ovat tehneet ryhmämatkoja Ponta Delgadaan ympäri vuoden.
Pidempään oleskelevalle saattaa apartamento-majoitus olla hotellihuonetta käytännöllisempi. Huoneistohotellejakin löytyy São Miguelilta pari kappaletta ja tarjolla on myös yksittäisiä huoneistoja ja taloja.
Majoituksen varaaminen ennen matkalle lähtöä on luonnollisesti viisasta, sillä ainakin hotellien kohdalla ennakkovaraajan hinta on edullisempi kuin tiskiltä ostajan.Azorien oma lentoyhtiö SATA aloittaa lennot Skandinaviaan. Kööpenhaminaan ruvetaan lentämään jo lokakuussa, Tukholma on vuorossa helmikuussa 2010 ja Oslo huhtikuussa.
SATA lentää Azoreilta vuoden aikana säännöllisesti noin 50 eri kohteeseen. Portugalin ulkopuolella yhtiö lentää kautta vuoden Lontooseen ja Yhdysvaltoihin sekä Kanadaan. Kevät-, kesä- ja syksykautena säännöllisiä reittilentoja Ponta Delgadasta on mm. Dubliniin, Amsterdamiin, Frankfurtiin, Pariisiin, Roomaan, Wieniin ja Madridiin.
Yhtiön kalusto on hyväkuntoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743487Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1341889Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3001629- 801472
- 781461
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531176Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois711041- 631031
- 221007