Otin aikuisen kissan luokseni asumaan joitain kuukausia sitten, ja koko sen ajan kissalla on ollut sisäluomet näkyvissä (vähän laajemmin kuin ihmisen silmässä). Nyt kissa on ollut pari viikkoa hiukan löysällä, ja silmät rähmineet toisinaan. Aina puhutaan, että vilkkuluomien näkyminen on huono juttu ja kissa pitäisi silloin viedä lääkäriin. Mutta kuinka paljon ne oikeastaan saakaan olla näkyvissä? Ei yhtään "nahkaa"?
Muuten eläin on pirtsakka. Madotus on hoidettu viimeksi kesällä.
Vilkkuluomien näkymisestä
13
15467
Vastaukset
- maaliskuu90
ihmisillähän ei ole vilkkuluomia.
Ne eivät tosiaan kuulu olla kissalla näkyvissä. Se voisi johtua esim. madoista, oletko madottanut kissan?
Syitä on toki paljon muitakin ja jos madotus ei ole auttanut kannattaisi ehkä konsultoida lääkäriä.- maaliskuu90
Eli olet madottanut kissan kesällä... Millä madotit? Mirrix esim. ei ole kovin laajakirjoinen, vaan kannattaa käyttää esim. axiluria. Jos kissan silmät rähmii voi kyseessä olla silmätulehdus. Se vaatii lääkärin hoidon
- kissojen emänt
maaliskuu90 kirjoitti:
Eli olet madottanut kissan kesällä... Millä madotit? Mirrix esim. ei ole kovin laajakirjoinen, vaan kannattaa käyttää esim. axiluria. Jos kissan silmät rähmii voi kyseessä olla silmätulehdus. Se vaatii lääkärin hoidon
stressi aiheutaa tosiaan myös tuon vilkkuluomien näkymisen....
-->Otin aikuisen kissan luokseni asumaan joitain kuukausia sitten, ja koko sen ajan kissalla on ollut sisäluomet näkyvissä
eli voi myös johtua hyvinkin siitä että kissa stressaa uudessa kodissaan:(
onko jokin mu muuttunut elinympäristössä ?
- Ap
Kiitos kommenteista! Tällaiset jutut voivat tuntua "vanhoille" kissanomistajille itsestään selvyyksiltä :)
Madottamisen hoiti vielä edellinen omistaja, enkä tiedä mitä hän käytti. Täytyy kokeilla suosittelemaasi merkkiä, jollei oireet kaikkoa.
Ja stressi saattaa olla myös olla kyseessä. Kisu on luonteeltaan vähän arka, ja vaikka rutiinit onkin jo uudessa kodissa ihan kunnossa, onhan siinä varmasti sulattelemista aikuisella eläimellä.- monta
merkkiä huonosta yleiskunnosta on jo syy miettiä mikä kissaa vaivaa. Löysyys (pari viikkoa jo), silmien rähmiminen ja vilkkuluomien esillä olo.
Huono yleiskunto voi johtua madoista ja tosiaankin kannattaa madottaa kunnolla Axilurilla (3 päivänä peräkkäin). Löysyys voi johtua joko ruokavaliosta, madoista, jostakin muusta sairaudesta tai suolisto-ongelmasta. Vilkkuluomien esillä olo kertoo yleensä jonkin olevan pielessä ja voi johtua vaikka korvakivustakin. Onko kissan korvat tarkastettu, ettei ole korvapunkkeja tai tulehdusta? Parin kuukauden jälkeen jo pitäisi suurin stressi olla laantunut, mutta Feliway-haihdutin voisi auttaa jos kyseessä on pelkkä stressi.
Kovin kauaa ei kyllä kannata jäädä odottelemaan, jos kissalla on noin kauan vaivaa jo ollut. - Elosalama112
monta kirjoitti:
merkkiä huonosta yleiskunnosta on jo syy miettiä mikä kissaa vaivaa. Löysyys (pari viikkoa jo), silmien rähmiminen ja vilkkuluomien esillä olo.
Huono yleiskunto voi johtua madoista ja tosiaankin kannattaa madottaa kunnolla Axilurilla (3 päivänä peräkkäin). Löysyys voi johtua joko ruokavaliosta, madoista, jostakin muusta sairaudesta tai suolisto-ongelmasta. Vilkkuluomien esillä olo kertoo yleensä jonkin olevan pielessä ja voi johtua vaikka korvakivustakin. Onko kissan korvat tarkastettu, ettei ole korvapunkkeja tai tulehdusta? Parin kuukauden jälkeen jo pitäisi suurin stressi olla laantunut, mutta Feliway-haihdutin voisi auttaa jos kyseessä on pelkkä stressi.
Kovin kauaa ei kyllä kannata jäädä odottelemaan, jos kissalla on noin kauan vaivaa jo ollut.Minäkin otin aikuisen kissan, ja sama juttu, vilkkuluomet näkyvät. Minustakin oli kyse jostakin sairaudesta, mutta eläinlääkäri tutki kissan ja totesi niiden vain joillakin olevan enemmän näkyvissä.
Katti on asunut meillä nyt puoli vuotta, ja vilkkuluomet näkyvät toisinaan, kun katti on uninen. - kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Elosalama112 kirjoitti:
Minäkin otin aikuisen kissan, ja sama juttu, vilkkuluomet näkyvät. Minustakin oli kyse jostakin sairaudesta, mutta eläinlääkäri tutki kissan ja totesi niiden vain joillakin olevan enemmän näkyvissä.
Katti on asunut meillä nyt puoli vuotta, ja vilkkuluomet näkyvät toisinaan, kun katti on uninen.Feliway-haihdutin voisi auttaa jos kyseessä on pelkkä stressi.
-->kyllä tuo on aivan turha kapistus!!! - väitteesi
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kirjoitti:
Feliway-haihdutin voisi auttaa jos kyseessä on pelkkä stressi.
-->kyllä tuo on aivan turha kapistus!!!muuten tuo on vain yksi huono kokemus. Moni on siitä avun saanut juuri erilaisissa stressitilanteissa.
- toki olemassa
Elosalama112 kirjoitti:
Minäkin otin aikuisen kissan, ja sama juttu, vilkkuluomet näkyvät. Minustakin oli kyse jostakin sairaudesta, mutta eläinlääkäri tutki kissan ja totesi niiden vain joillakin olevan enemmän näkyvissä.
Katti on asunut meillä nyt puoli vuotta, ja vilkkuluomet näkyvät toisinaan, kun katti on uninen.myöskin silmän rakennevirhe jolloin vilkkuluomet on näkyvissä enemmän. Normaalisti ne eivät näy hereillä ollessa. Mitä tutkimuksia lääkäri kissalle teki?
- Haammaspeikkonen
alkoi jo keväällä ensin toinen silmä vähän vuotaa ja sitten vilkkuluomi peitti puoli silmää. Kissa rauhoitettiin ja silmä tutkittiin sekä otettiin bakteeri- ja virusnäytteet, ei mitään erityistä.
Kesällä tuli kovasti tukkoisuutta ja aivastelua, ei vieläkään keksitty syytä.
Vasta kun kissan poski turposi huomattiin, että sillä oli hammasjuuripaise ja koko yläleuan toinen puoli oli tulehtunut. Ja kissa oli juuri keväällä ollut hammashoidossa.
Valitettavasti huonon hampaan poisto ja pitkälliset antibioottikuurit eivät enää auttaneet vaan tulehdus eteni keskushermostoon ja kissa oli pakko lopettaa n. viikko sitten. Hammasjutut ovat kissoilla näköjään salakavalia koska tulehdus voi edetä pitkälle ennen kuin päälle päin näkyy mitään.
Jos uudella kissani vilkkuluomi tulee esiin eikä silmässä ole mitään niin pyydän kyllä tutkimaan ja kuvaamaan hampaat.- LörppaLasse
Kissalla jos tulee vilkkuluomi esiin, kissa on sairas. Kokemuksesta tiedän. Meillä on aina ollut kissoja ja on yhä edelleenkin. Eläinlääkäriin semmoinen kissa, jolla näkyy vilkkuluomet. Tai sitten armahdettu lopetus.
Kissa ei ole jyrsijä, matelija tai hämähäkkieläin, joita nykyään on paljon "lemmikkeinä". Kissa on ihmisen paras ystävä siinä kuin koirakin, riippuen oletko kissa- vai koiraihminen. Kissa on hyvin palkitseva kaveri, kun vaan antaa ajan kulua ja tutustutaan. Toisin ovat koirat, läähättävät heti ja räksyttävät, edestakaisin, välillä jahtaavat häntäänsä, Lisäksi kissat ovat siistejä, eivät ulosta näkösälle ja peittävät paskansa. Entäs koirat, koko nurmikko lentää kun koira tarpoo paskaansa, sitten se vielä palaa takaisin sitä nuuhkimaan ja parhaimmassa tapauksessa vielä syö oman paskansa. Näin tämmöisiä eroja. Kaikki tykkää siitä mistä itsekullekin sopii.
- ei siis kuolemanvakavaa
Meillä johtui alkueläimistä,giardia ja crypto...?(en nyt muista koko nimeä) Evirassa kakat tutkittiin ja kissalle 10 päivän antibioottikuuri
- battr
Kirjoitusvirheitä. Siis; kissallamme oli ongelmia silmissä tänä kesänä. Ei kuitenkaan ennää, elvis voi hyvin ja kukoistaa. Hoidoksi tuli eläinlääkärin antama heisimatolääke, kerta annos, niskaan.
Virtsa vaivoihin joita tuon ikäisillä kateilla voi olla tuli c-vitamiinia ruuan sekaan kerran pari viikossa.
Eli opin tästä, että tarkistan matolääkityksen kirjon. Tällä kertaa Axilur ei toiminut, tarvitaan seuraavan kerran jotain muuta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658