Mutta kysynpä silti.
Te jotka haluatte adobtoida lapsen, haluatteko te lasta niin paljon että mielestänne jopa 9 vuotias insestin uhri voisi jatkaa raskauttaan jotta joku teistä saisi lapsen?
Heräsi vaan milelenkiinto kun luin aborttipalstaa jossa aiheesta käydään "kovaa taistoa"
Tämä kysymys saattaa tuntua aika asiattomalta
8
524
Vastaukset
- ????????????????????
ajatusmaailma. Että adoptiovanhemmat olisivat NIIN epätoivoisia, että haluaisivat lapsen hinnalla millä hyvänsä. Jopa toisen hengen ja terveyden vaarantamalla. No way. Adoptiovanhemmat haluavat lapsen, jota äiti ei itse voi tai halua pitää, mutta jonka äiti ITSE haluaa silti ehdottomasti synnyttää = jolle haluaa antaa elämän.
- kysyin vain
Halusin vain varmistaa.
ainakin 1 abortinvastustaja "äiti" oli sitä mieltä että 9 vuotias insestin uhri voi synnyttää, eikä siitä ole mitään haittaa kenellekkään. Lapselle kun voi tulla tosi pahat traumat abortista, muttei raskaana olosta, eikä synnytyksestä.
Puolusti kantansa myös sillä että lapsen voi antaa adoptiion jolloin joku lapseton tulee hyvin onnelliseksi.
Ja osittain siksi se ei ole vahingollista 9 vuotiaan kannalta koska lapsen syntymä on aina hyvin onnellinen tapahtuma.
Näistä abortinvastustajien määrästä joka kannattaa 9 vuotiaan lapsen synnytykset, en osaa kertoa koska sitä on vaikea lähteä ennustamaan keskustelooko 1 vai useamman ihmisen kanssa.
Minunkin mielestäni on väärin haluta/saada lapsi hinnalla millä hyvänsä.
- tavallinen adoptioäiti
enkä usko, että kukaan tuntemani adoptiovanhempi sen puoleen
- MammamiiaMamma
Siis minä toivon todellakin sydämeni pohjasta,että tämä keskustelu loppuu lyhyeen! Aivan hullua ja asiatonta. Ei me adoptiovanhemmat nyt kuitenkaan ihan moraalittomia sentään olla!!! Tämä on adoptio palsta ei siis mikään aborttipalsta!!!
- Kysynpähän vaan
MammamiiaMamma kirjoitti:
Siis minä toivon todellakin sydämeni pohjasta,että tämä keskustelu loppuu lyhyeen! Aivan hullua ja asiatonta. Ei me adoptiovanhemmat nyt kuitenkaan ihan moraalittomia sentään olla!!! Tämä on adoptio palsta ei siis mikään aborttipalsta!!!
Muusta kuin siitä haluatteko lapsen hinnalla millä hyvänsä...
Onko se asiatonta kysyä jos lapsen saannin hintana voi olla toisen lapsen elämän tuhoaminen?
Mitähän tuolla moraalittomuudella mahdat tarkoittaa? - Regina Kultahammas
Kysynpähän vaan kirjoitti:
Muusta kuin siitä haluatteko lapsen hinnalla millä hyvänsä...
Onko se asiatonta kysyä jos lapsen saannin hintana voi olla toisen lapsen elämän tuhoaminen?
Mitähän tuolla moraalittomuudella mahdat tarkoittaa?Etkö jo tajua??? Siis emme tietenkään halua "hinnalla millä hyvänsä"! Kyllä me adoptiovanhemmatkin ajattelemme myös muitakin kuin itseämme! Mielestäni aborttipalsta ja adoptiopalsta kannattaa pitää omina linjoinaan. Näin se vaan on:) Ja miksi meidän adoptiovanhempien ja -vanhemmiksi aikovien pitäisi tätä asiaa kaiken maailman kyselijöille edes vatvoa ja rautalangasta vääntää-
- Keppikerjäläinen-70
Kysynpähän vaan kirjoitti:
Muusta kuin siitä haluatteko lapsen hinnalla millä hyvänsä...
Onko se asiatonta kysyä jos lapsen saannin hintana voi olla toisen lapsen elämän tuhoaminen?
Mitähän tuolla moraalittomuudella mahdat tarkoittaa?No, emme me nyt sentään ihan psykopaatteja sentään ole-Hei, joku raja sentään kerjätessäkin-Eikö??? Mukavaa syksyn jatkoa vaan kaikille!
- ASIAA!
Keppikerjäläinen-70 kirjoitti:
No, emme me nyt sentään ihan psykopaatteja sentään ole-Hei, joku raja sentään kerjätessäkin-Eikö??? Mukavaa syksyn jatkoa vaan kaikille!
ASIAA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463210Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091942Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811771- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 271344
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1251198UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121160