Eli minulla on kaksi erillistä kiintolevyä, joista toisella on XP. Ja ajattein että jos laittais Ubuntun toiselle. Täällä kyllä on ollut paljon juttua miten sovittaa Ubuntu ja Windows samalle levylle, mutta eri oisoille. Mitenkäs sitten tapahtuu sellainen, että sovittaa Ubuntun omalle, ja Windowsin omalle?
Asentaminen itsessään ei varmaan ole ongelma, mutta miten sitten päätetään kumpi käynnistyy milloinkin? Vai pitääkö aina käydä Biosista vääntämässä Bootti järjestys uuteen uskoon kun haluaa käyttää toista?
Ubuntua en XP:n kanssa samalle levylle pistä, koska ensimmäinen levy on vain 20gb kooltaan, ja muutenkin jo ahdas. Joten tämä syy miksi laittaisin molemmat omille paikoillensa.
Asentaminen itsessään ei varmaan ole ongelma, mutta miten sitten päätetään kumpi käynnistyy milloinkin? Vai pitääkö aina käydä Biosista vääntämässä Bootti järjestys uuteen uskoon kun haluaa käyttää toista?
Ubuntua en XP:n kanssa samalle levylle pistä, koska ensimmäinen levy on vain 20gb kooltaan, ja muutenkin jo ahdas. Joten tämä syy miksi laittaisin molemmat omille paikoillensa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos käytät Ubuntun käynnistysvalikkoa, määrää Grub asennettavaksi boottilevyn pääkäynnistyslohkoon. Asennusohjelma osaa etsiä ja lisätä käynnistysvalikkoon Windowsin.
Jos taas haluat käyttää Windowsin käynnistysvalikkoa, käske asentaa Grub Ubuntun levylle. Sitten Windowsin käynnistysvalikkoon lisätään käsipelillä Ubuntu.
Kiitos vastauksesta.
Eli miten tämä asennus käytännössä tapahtuu niin, että Linux asentuu omalle paikalleen ja Grub siihen? Mikä levy asetetaan boottilevyksi?
Winukan saat käynnistymään mappaamalla sen Linuxin /boot/grub/menu.lst tiedostoon..
Avaa pääte ja suorita komento
sudo gedit /boot/grub/menu.lst
....jolloin menulista aukeaa, jolloin voit lisätä winukan listan loppuun vaikka seuraavalla tavalla...
title Windows XP
map (hd0,0) (hd1,0)
map (hd1,0) (hd0,0)
rootnoverify (hd1,0)
chainloader 1
http://debian-fi.eu/foorumi/viewtopic.php?f=12&t=8
Tässä on kuvallista ohjetta, yritä hyödyntää, lue tarkasti etenkin punaiset laatikot.
Hupsis, aamukiirettä, linkki ohjeeseen tässä
http://www.mworks.info/Ohjeet/ubuntunosiointi.html
Ubuntu on asennettu, ja aika hyvin toimii. Itseasiassa asennus meni täysin oikein ihan itsestään. Valitsin vain että "käytä koko levy linuxille" ja valitsin toisen levyin siihen. Se asensi linuxin toiselle ja jätti XP:n toiselle, ja käynnistyksessä valikosta saa valita. XP levy jäi silti edelleen boottilevyksi.
Ainut juttu toki, että XP ei enää ymmärrä tuota toista levyä jossa nyt Linuxin tiedostojärjestelmä, mutta samapa tuo.
Nyt on pientä ongelmaa näytönohjaimen ajurin kanssa. Radeon 9800 pro näytönohjaimelle ei ilmeisesti oikeaa ajuria löydy? Sinäänsä toimii ihan hyvin sillä vakioajurillakin, mutta tietyissä kohdin pientä ongelmaa. Esim. Blender toimii heikosti, osa alueesta läpinäkyvä, ja itse 3D osassa aivan liian suuri kontrasti. Myös koneen käynnistyessä, ruutu on välissä aika sekavan näköinen, johtuu varmaan ajurista tuokin.
Youtube videot on myös vähän ongelmallisia, tökkii helposti jos tekee jotain muuta taustalla kuin katsoo itse videota tai kuuntelee musiikkivideota. Windowsissa ei muistaakseni ihan näin selvää töksähtelyä ollut. Johtuukohan tämäkin näyttiksen ajureista?
Muuten erittäin tyytyväinen. Yllättävän helposti kuitenkin sai käyttökuntoon. Mokkulakin toimi heti ilman ylimääräistä värkkäystä.
"Jos Firefox kaatuu ja/tai nykii esimerkiksi YouTubea katsottaessa, niin silloin vika on flashissa. Minä olen ratkaissut ongelman siten, että olen poistanut kaikki libswfdec-alkuiset paketit synapticin kautta, ja hakenut Adoben oman flashin ja asentanut sen sijaintiin /usr/lib/mozilla/plugins"
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=28896.0
Kannattaa asentaa otsikossa mainitut paketit..
hmm.. minulla on yhdessä koneessa Radeon 9600XT ja ainakin se toimii erinomaisesti, näyttäisi käyttävän moduleita "radeon" ja "drm" Ubuntussa 8.04.3. En tosin ole kokeillut mitään 3D-kiihdytyksiä joten en osaa sanoa siitä mitään, tämä on pitkästä aikaa yksi Radeon, yleensä minulla on ollut nVidia ja muutenkin olen jo mennyt sekaisin noista Radeonin säätämisistä joten pitää ottaa aina tapaus kerrallaan ;)
Kannattaa ehkä tsekata mitä moduleita Radeonisi haluaa käyttää, avaa pääte ja kokeile komennolla
lsmod | grep -i radeon
voit copypastettaa komennon siihen päätteeseen tuosta riviltä ja sitten antaa päätteen vastauksen tänne niin nähdään mitä ajuria näyttiksesi yrittää käyttää. Täytyy sitten tarkistaa MITÄ sen kuuluisi itse asiassa käyttää ja tarvittaessa muokata järjestelmää hieman.