Palonsuojalevy

Rantasaunaan tulee kiuas hormiin yläliitoksella,eli tarvii kattoon palonsuojalevyn. Minkälainen levy pitäisi olla ja mistä saa? mikä pitää olla levyn mitat,onko kellään tietoa? Kiitos.
91884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Niin ja millä tiivistän hormiliitoksen?

Äänestä

mutta arvaan että pitäisiköhän sen olla sydämen muotoon leikattu vähintään?

Äänestä

Tuo levy on nimeltään luja A. Yleensä puusauna vaatii levyn kattoon, jos kiukaan päältä on alle 120 cm kattoon. Riippuu varmaan vähän kiukaastakin, mutta kiukaanvalmistajita löytyy suojavaatimukset. Vaikka kiukaan etäisyys kattoon olisi yli 120 cm, niin kyllä tuo levy katon tummumista hidastaa etenkin jos saunaa lämmitetään useita tunteja päivässä. Rumahan se kyllä on. Levy pitää kiinnittää tapeilla, siten että väliin jää ilmarako, jotta viilentävä ilma pääsee kiertämään.

Hormin liitokseen laittaisin tulenkestävää eriste"villaa" noin 1 cm putken ympärille.

Äänestä
  • Jep. tuossa kaikki olennainen. Levyyn sen verran että kyseessä minerit luja ja ilmarako 3cm.

    Äänestä

  • Jeps,Kiitos neuvoista. Mikähän se villa mahtaa olla nimeltään mikä kestää kuumaa?

    Äänestä

  • juubelox kirjoitti:

    Jeps,Kiitos neuvoista. Mikähän se villa mahtaa olla nimeltään mikä kestää kuumaa?

    Valkonen punottu..rautakaupan setä kipasee hyllylle kun sanot että läpiviennin tiivistämiseen jotain? Eli nimike hakusessa itselläkin vaikka monessa kohteessa on tuota tarvinnut. Samalla tavaralla lasit eristetään luukuista oli se sitte kiukaan tai takan lasiluukku. Eli punottu lämmönkestävä ..jokinvilla?

    Äänestä

  • vaude ville kirjoitti:

    Valkonen punottu..rautakaupan setä kipasee hyllylle kun sanot että läpiviennin tiivistämiseen jotain? Eli nimike hakusessa itselläkin vaikka monessa kohteessa on tuota tarvinnut. Samalla tavaralla lasit eristetään luukuista oli se sitte kiukaan tai takan lasiluukku. Eli punottu lämmönkestävä ..jokinvilla?

    Kiitos,hienoa että täältä saa asiallisia neuvoja. Näillä eväillä homma onnistuu.Kiitos kaikille vastanneille.

    Äänestä

Omaan saunaan tuli kiukaan päälle kattoon n. 1m x 1m eloksoitu alumiinilevy. Siis tietysti hieman katosta irti, että ilma kiertää välissä. Hintaluokka oli n. 50€.

Metallilevyjä voi valita materiaalin, hinnan ja ulkonäön perusteella monia erilaisia.

Äänestä
  • Joo,arkimarketista ostin metallisenlevyn misan tekemän.Siisti kuin sika pienenä 39 euroa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juubelox kirjoitti:

Rantasaunaan tulee kiuas hormiin yläliitoksella,eli tarvii kattoon palonsuojalevyn. Minkälainen levy pitäisi olla ja mistä saa? mikä pitää olla levyn mitat,onko kellään tietoa? Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu