Nyt kun pankki on myöntänyt tietyn määrän lainaa niin voiko sen jälkeen antaa kohteista tarjouksia ?
Vaikka mitään paperia en ole vielä allekirjoittanut ?
Mietin vaan että periaatteessahan ihan persaukinenkin voi heittää tarjouksia..vai ?
Selittäkää ny miten toi käytännössä menee,kiitoksia jo etukäteen .
Vaikka mitään paperia en ole vielä allekirjoittanut ?
Mietin vaan että periaatteessahan ihan persaukinenkin voi heittää tarjouksia..vai ?
Selittäkää ny miten toi käytännössä menee,kiitoksia jo etukäteen .
Vastaukset 7
Vanhimmat
Että pankki on myöntänyt lainaa, vaikka paperia ei ole allekirjoitettu, heh.Silloin kyse lienee suullisesta lainalupauksesta ja kyllä siihenkin voi luottaa ja tehdä tarjouksen. Varmuuden maksimoinniksi pyytäisin kyllä kirjallisena.
Tarjouksen voi, ja tuossa tapauksessa kannattaakin, tehdä ehdollisena.
Eli tarjoukseen ehto, että kauppa toteutuu, jos pankki myöntää lainan.
selvä homma,kiitos :)
Nämä tämän tyyppiset tarjoukset ne vasta naurattavat myyjää. "Ostan jos mulla on rahaa", oletko yhtään asuntoa ostanut ?
Ehdon laittaminen tarjoukseen on yleisempää kuin tiedätkään.
Erittäin monessa tarjouksessa on esim. ehto edellisen asunnon myynnistä, tai juuri lainan varmistumisesta.
Myyjä on enemmän kuin iloinen, jos esim. pitemmän aikaa myynnissä ollut asunto/talo menee kaupaksi tuollaisen tarjouksen avulla.
Varsinkaan näinä aikoina ei myyjät "halveksi" yhtäkään tarjousta, jos on mahdollisuus, että asunto/kiinteistö saadaan myytyä siedettävään hintaan.
Olen tehnyt kauppoja useita, sekä yksityoshenkilönä, että työni puolesta. Useimmiten myyjän edustajana.
Ehdollisia tarjouksia toki voi tehdä, voi laittaa ehdoksi vaikka että sillä ehdolla, että myyjä takaa lainani. Käytännössä kohde on ostettavissa muilleostajille niin pitkään, kunnes oikea ostaja, jolla on oikeaa rahaa, löytyy. Tällaiset ehtotarjoukset ovat ihan ilmaan huutelua, mutta harvassa on se myyjä joka päättää kohteensä aktiivi myynnin jonkin huuhaa-ostajan huuhaa-tarjoukseen.
myöntämää lainamäärää vastaan voit tehdä tarjouksia. Pankki luvannut sen summan tietyksi määräajaksi. Jos sinulla olisi ollut kohde jo valittuna ja pankki olisi voinnut arviodan sen riskit niin saisisit ehkä suuremman lainan. Toki jos nyt luvatulla summalla olet ostamassa todella pommia ylihintaan niin pankillakin voi olla sanottavaa. Toki kaikki sinun ja pankin eduksi. Mene ja harkitse tarkkaan mihin ajot tehdä tarjouksen. Ei mitään hätiköityä. Sitoudut pitkäksi aikaa.