"...until the user logs on to bank, credit card or other financial websites. It then captures log-in and password information and sends it to a server run by the attackers."
"Only computers running Microsoft Windows are affected. "
http://business.timesonline.co.uk/tol/business/industry_sectors/technology/article6841779.ece
Tässä on se laiha lohtu että tämä ei ole ensimmäinen. Eikä viimeinen. :(
"Only computers running Microsoft Windows are affected. "
http://business.timesonline.co.uk/tol/business/industry_sectors/technology/article6841779.ece
Tässä on se laiha lohtu että tämä ei ole ensimmäinen. Eikä viimeinen. :(
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miltähän sivuilta noita viruksia yms. sontaa oikein tulee kun niistä monesti uutisoidaan? Olen skannaillut konetta asennetun virustorjunnan lisäksi muilla eikä moneen vuoteen ole ollut virusongelmia. Silloin aikoinaan kun latailin laittomia pelejä ja ohjelmia niin viruksiin yms. sontaan törmääminen oli arkipäivää.
Windowsin kanssa joutuu olemaan vähän tarkempana kyllä, mutta ei sitäkään mahdotonta ole käyttää ilman tietoturvaongelmia. Eipä silti, ilman virustorjuntaa en ole netissä surffanut kuin Linux-distroilla ja Mac OS X:llä.
>Miltähän sivuilta noita viruksia yms. sontaa oikein tulee...
Tarjontaa kyllä riittää koska
"...is spreading rapidly across hundreds of thousands of computers..."
eikä mitään pornosaitteja
"...malicious content such as viruses on trusted sites, including popular search engines, blogs, online magazines and mainstream news sites. "
Tai sitten sinulla on vaan niin huonot scannerit että ne löydä tuota Clampia.
Avast ja Malwarebytes AntiMalware on koneella, Online-skannereista käytän F-Securen ja Kasperskyn omia joskus. Pitäisi olla mielestäni ihan asialliset.
Itse uskoisin vahvasti että se on lähinnä koneenkäytössä tapahtunut muutos joka tuohon viruksilta välttymiseen on vaikuttanut, tiedä sitten.
...ja ainakin Malwarebytesin pitäisi näemmä havaitakin se:
http://www.malwarebytes.org/malwarenet.php?name=Trojan.Clampi