kokiksi vaikka ruoka-aineallergioita???

kokiksi?

Eli olen hakeutumassa kokin ammattitutkintoon, olen allerginen mm.eri juureksille ja hedelmille(raakana),
kypsennettynä voin niitä syödä!Onko siitä paljon haittaa kokin työssä?
Kiitos vastauksista etukäteen!

5

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei-kokki

      onko esim. raaste tai salaatti maittavaa, jos et voi maistaa?

      • on erikseen

        Salaatit ja kaikki kylmälisäkkeet on niiden vastuulla ravintolakeittiöllä. :)


      • kokiksi?
        on erikseen kirjoitti:

        Salaatit ja kaikki kylmälisäkkeet on niiden vastuulla ravintolakeittiöllä. :)

        Aion hakea koulutukseen allergiastani huolimatta!Kiitos vastauksista!


      • harkitse nyt vielä itsesi vuoksi
        on erikseen kirjoitti:

        Salaatit ja kaikki kylmälisäkkeet on niiden vastuulla ravintolakeittiöllä. :)

        mutta (kokit ja) keittiömestarit vastaavat koko ruokatuotannosta ja maistelevat/pitelevät kaikkia "kylmäkönkin" töitä. Henkilöstöpuolella/koulukeittolassa saattaa olla täysin erikseen kylmäkkö, joka tekee salaatit eikä muuta, mutta ravintolakeittiöissä tehdään jos mitä ja harvemmin töitä on noin rajattu. Itse olen työskennellyt vuosia sekä henkilöstö- että carteravintoloissa ja nykyään olen ravintoloitsija. Työstäni ei olisi tullut mitään, jos olisin ollut allerginen. Nykytilanteessa voin sanoa, etten pidä myöskään mahdollisena ruoka-aineallergisen palkkaamista, muutoin kuin esim. laktoosi-intolerantikon, tai jonkin erikoishedelmälle allergisen ehkä. Vihannekset, juurekset, kala, liha, mausteet ovat perusjuttuja joita aivan varmasti joutuu maistelemaan ammattitaitoinen kokki ja jos ei joudu, voidaan miettiä mikä on paikan taso. Tähtäätkö tosiaan nuorena kouluun hakeutujana vain ö-luokan keittiöavun hommiin alimmilla ravintola-alan palkoilla? Kovapalkkaista kokkia (jos nyt ravintola-alalla voi näin sanoa) tai keittiömestaria/keittiöpäällikköä sinusta ei koskaan voi tulla.


    • .........

      Kyllä alalla olevilta allergioita ja muita löytyy. Opettajallani oli laktoosi-intoleranssi ja kaikenlaisia allergioita löytyi opiskelijoiltakin. Eli se ei haittaa. Enemmän vaikeuttaa luonnollisesti, jos jauhopölystä tulee hengenahdistuskohtaus tai on muuta vaikeampaa, joka on jo terveydelle haitaksi.

      Jokaisella keittiöllä ei ole erikseen kylmäkköä. Ravintolapuolella voi olla, mutta suurtaloudessa saatat olla keittiön ainoa työntekijä tai sitten on kiertävät vuorot eli jokainen on vuorollaan tiskissä, ruoanlaitossa, leivonnassa, linjastolla jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      134
      10647
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5120
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      44
      2322
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      107
      2135
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2043
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1641
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1472
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1154
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1113
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      1007
    Aihe