Kissa pissaa laatikon ohi

Maamiinalle

Onko mitään keinoa mitä voisin tehdä.. Ongelma on se, että toinen kissani ei voi sietää umpinaista laatikkoa ja toinen taas pissii siten, että monesti pissi osuu laatikon reunan ohi, ja seurauksena joudun siivoamaan laatikon alta pissoja.

Apua kaipailen!

5

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Xisca

      täälläkin. Aiemmin olen kertonut meidän Hiskin uudesta tavasta kusta kenkien päälle! No nyt ei kuse kun kukaan ei jätä kenkiään lattialle paikkoihin mihin kissoilla on vapaa pääsy. Ei viitti ottaa sitä riskiä että taas muutamat nahkakengät pilalle menisi (lenkkarit ja kangaskengät sentään voi pestä).
      Pitkään meni ihan hyvin, mutta nyt tämä meidän Hissu on alkanut kusemaan hiekkiksen viereen!! Hiekkalaatikot (avoimia) ovat isoja ja niiden siisteydestä pidetään hyvä huoli, mutta ei kelpaa silti. Olen kokeillut erilaisia hiekkiksen alusmateriaaleja sanomalehdistä muovimattoon jne. mutta aina sama juttu ts. otus menee pissaamaan lootan viereen ja suoraan lattialle.
      Ainoa muutos hiekkalaatikkosysteemissä on se, että alkuperäinen sinisessä pussissa ollut Cassius on muuttunut vihreässä paperipussissa olevaan huomattavasti huonompaan hiekkaan, joten välillä on kokeiltu sitten Pirkkaa ja Rainbow´iakin jotta joskos parempi hiekka löytyisi.
      Muut kissat eivät ole milläsäkkään hiekkavaihdoksesta (parhaimmillaan täällä on 7 pissaajaa), joten onkohan se sitten sekään se syy, varsinkin kun Hissulla on ollut sitä kenkiinkin kuseskelua..

      Pikku hiljaa alkaa kusien luuttuaminen lattialta ottamaan aivoon!

    • Meijänpesue.

      Meillä yksi pitkäkoipinen tyttökissa pissii seisaaltaan ja painautuu vielä ihan laatikon reunaan,niinpä kaikki pissa menee lattialle ja laatikoiden alle.
      Olen vaihtanut niin korkeita laatikoita mitä olen löytänyt mutta yli menee.Nyt olen teipannut laatikon päätyyn korkean muovipalan ja rakentanut kahdesta muovisesta laatikosta yhden.
      Siis kaksi päällekkäin ja toisesta leikattu pohja pois ja kulkuaukko ylemmän laatikon sivuun.
      Kaupoista etsimällä löytyy monenlaista muovilaatikkoa myös läpinäkyvää josta rakensin tuon korkean.
      Sitä käyttävät myös muut.Meillä useita kissoja ja monta pissa-astiaa.Saavat valita mieleisensä.
      Pellettejä käytetään ja niistä tykkäävät,hiekat pidetään puhtaana.Ei ole käytetty varsinaisia kissanpissalaatikoita vaan isoja muovilaatikoita.
      Ei koskaan pissattu eikä kakattu muualle.
      Ihania kisuja.

    • Huojentunut1

      Kiitos, Meijänpesue!!!

      • Anonyymi

        Sanomalehteä varoiksi laatikon alle, mutta aika hyvin Jenna osuu..


    • Anonyymi

      Kissan pissan haju on jänyt laatikon tai latialle.Kuseskelee siksi laatikon yli. Itseläni jos olisi kuseksiva kissa.Varaisin ajan eläinläkäriin ja asia myös siellä tutkitaisin. Kuinka usein vaihdat kissan hiekka laatikon? Onko kissasi sterilisoitu?Käytäthlö huonoa halpa kissan hiekaa.Josta kissan kusi nousee jopa kerostaloissa keskusilmaston kautta muiden asukaiden kypyhuoneet. Vaihda laadukaisin kissan hiekoihin.Kissa ei kuse ei paskoo toisen kissan jätöksiin.Kuinka usein otat poiskakka,pissa paakut astiasta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      59
      3348
    2. Sielusi on kaunis, nainen samoin

      Kaunis sielu, oot 😍
      Ikävä
      151
      1738
    3. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      130
      1477
    4. Nyt katsokaa ihmiset tätä Mattilan showta

      Missä näette räkimistä. Katsokaa tarkkaan. Miksi iltapäivälehdet halusivat oikeudelta videon muttei julkaissetkaan sitä.
      Haapavesi
      125
      1387
    5. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      93
      1349
    6. Kirjainleikki

      Leikitään pienillä tunnisteilla. :) Montako samaa kirjainta etunimissänne on?
      Ikävä
      111
      1204
    7. Taidat olla aika yksinäinen

      Vieraita ei käy koskaan. Ainoa kontakti on kaupan kassa.
      Ikävä
      76
      1031
    8. Farmi-tippuja Kasper Strömman tilittää maatilan olosuhteista - Yllättävä vertaus ihmetyttää: "Me..."

      Oho! Kasper Strömman on tuttu podcastista ja YouTubesta, sekä nyt Farmi Suomi -ohjelmasta. Lue lisää: https://www.suom
      Tv-sarjat
      7
      1019
    9. Kansalaisaloite etenee

      Eduskunta hyväksyi kansalaisaloitteen eheytyshoitojen kieltämiseksi.
      Luterilaisuus
      313
      1001
    10. Muistatko mitä sanoin sulle

      ihan ekaksi? Oikea nainen tietää kyllä vastauksen. m
      Ikävä
      45
      803
    Aihe