Hajosi startista pusla mikä on bendixin ja pääakselin välissä. Tuohon ei tietenkään saa minkään varaosakirjan mukaan uutta bendixiä (minkä mukana tuo pusla tulee). Nyt kyselenkin onko tämän palstan lukijoilla kenelläkään tietoa sopiiko tuohon jonkin muun startin bendix? Samaista starttiahan löytyy myös muista PSA laitteista (Citroen ja Peugeot). Startti on Valeon ja mallimerkintä D6RA107. Bendix on myös Valeon ja siitä löytyy numerosarja 190407.
Laguna -01 V6 startti
4
1590
Vastaukset
- starttilaite
Näkyykö kuvassa kyseistä osaa? http://i35.tinypic.com/2w5pwls.jpg
- Laguna V6
Samannäköinen startti poislukien startin pää, V6:ssa oleva startti kiinnitetään sivusta kiinni eikä päädystä kuten kuvassa. Pusla on tuolla bendix laitteen sisällä eli sitä ei tuosta voi erottaa, ilman mittoja ja tietoja nuo bendix laitteet näyttää yleisesti ottaen ihan samoilta.
Sinällään ongelma jo ratkesikin, ostin startti liikkeestä helan jonka sisähalkaisija oli oikea ja ulkohalkaisija vajaan 1mm liian suuri, tuosta sitten hioin ylimääräisen pois ja nyt on startti taas kunnossa. Kustannuksia tuli puslan verran eli 2e. - tsfhh
Laguna V6 kirjoitti:
Samannäköinen startti poislukien startin pää, V6:ssa oleva startti kiinnitetään sivusta kiinni eikä päädystä kuten kuvassa. Pusla on tuolla bendix laitteen sisällä eli sitä ei tuosta voi erottaa, ilman mittoja ja tietoja nuo bendix laitteet näyttää yleisesti ottaen ihan samoilta.
Sinällään ongelma jo ratkesikin, ostin startti liikkeestä helan jonka sisähalkaisija oli oikea ja ulkohalkaisija vajaan 1mm liian suuri, tuosta sitten hioin ylimääräisen pois ja nyt on startti taas kunnossa. Kustannuksia tuli puslan verran eli 2e.ja kohta vaihdat kumminkin koko startin ja joudut tekemään tupla työ....ei viisasta paitsi jos on aikaa vääntää.
(Ja sitten valitetaan kuinka paska auto on :)))) ) - Laguna V6
tsfhh kirjoitti:
ja kohta vaihdat kumminkin koko startin ja joudut tekemään tupla työ....ei viisasta paitsi jos on aikaa vääntää.
(Ja sitten valitetaan kuinka paska auto on :)))) )Niin tai sitten ei , kuka sitä tietää. Sen kyllä tiedän että aiemmin on autoihin bendix laitteita vaihdeltu ja sen jälkeen ajettu pitkiä matkoja, yhdessäkin tapauksessa ajoin autolla 70tkm ennenkuin myin pois ja edelleen startti toimi hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1393306Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk792914Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro402287Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1122202Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1412077Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472021Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121416Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville241294Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014- 1261007