Viisumista

Reppureissasi

Viisumista Vietnamiin.... Jos menee maitse maahan, niin saako vain 15 päivän viisumin, ja sitä on vain mahdollista jatkaa sillä samalla ajalla? Vai, miten se menee? :) Eli, jos menee maitse sinne, niin pystyy olemaan siellä kuukauden, mutta ei enempää! Jos joku voi infota, jos on kokemusta näistä viisumikäytännöistä? Kannattaako hankkia viisumi Suomesta käsin jo etukäteen? En vaan tiedä vielä, että koska olen sinne menossa, ja menenkö lentäen vai maitse?

3

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vietnamin kävijä

      olet Vietnamissa enemmän kuin 15 päivää sinulla TÄYTYY olla VIISUMI. Suosittelen että haet sen jo ennen kuin lähdet matkalle. Viisumin hinta 45€, lähetystö on Helsingissä, osoite Aleksanterinkatu 15 00100 Helsinki.
      Käsittelyssä menee noin viikko. Jos sinulla on jotakin kysyttävää heiltä laita menemään s-postia, vastaus tulee todella rivakasti. Niin kannattaa kirjoittaa tietysti englanniksi jos et osaa vietnamia.

    • dePiili

      Käsittääkseni ei ole eroa tuleeko maitse vai ilmoitse. Thaimaassa on lyhennetty juuri maitse tulevia oleskelulupia 15 päivään ilmeisesti hankaloittaakseen nk "visumijuoksuja". Vietnamiin tullessa et tarvitse viisumia, mutta sinun täytyy hakea sellaista 15 päivän sisällä jos viivyt pidempään. Jos olet etukäteen hankkinut kuukauden turistiviisumin, voit pidentää sitä majapaikassasi tai muussa matkatoimistossa ainakin kerran (en ole varma voiko pidentää useampia kertoja, mutta ainahan voi käydä naapuri maassa). Kokemukseni mukaan pienemmissä kaupungeissa viisumin pidennyksen hankkiminen on huomattavasti helpompaa kuin viisumin hankkiminen, mutta isoissa kaupungeissa ei liene ongelmaa. Kuukauden turisti viisumi maksoi Da Nangissa jotain 50 euron pintaan, mutta siinä oli aika suolainen välittäjän palkkio, siis suhteessa viisumin hintaan. En tiedä onko viisumia mahdollista hankkia suoraan sen myöntäjäviranomaiselta, mutta itse ainakin kävin jonkun koppalakin tiskin takana ja sieltä minut ohjattiin matkatoimistoon tekemään anomus.
      Eli viisumilla pidennyksellä voit olla ainakin kaksi kuukautta. Tätä aikaa voi vielä pidentää 15 päivällä hankkimalla viisumi vasta Vetnamissa.
      Yks juttu, mitä itse en ole kokeillut, mutta isoilta pojilta Thorn Treestä olen kuullut, että viisumin voi ylittää "laittomasti", mutta jokaisesta ylitetystä päivästä joutuu maksaan tietyn hinnan. Joissakin Kaakkois-Aasian maissa se on ainakin mahdollista.

    • -vietcongi-

      tiedät milloin olet menossa. Jos et tiedä ajankohtaa niin voit hankkia sen paikan päältä paikallisesta matkatoimistosta.

      Pohjoismaiden kansalaisilla on lupa oleskella Vietnamissa 15 päivää ilman viisumia, jonka jälkeen on poistuttava maasta tai hankittava viisumi. Tuo 15 päivän erivapaus ei siis ole varsinainen viisumi. Viisumin saaminen esim. Saigonissa kestää muutaman päivän, joten kannattaa olla ajoissa liikkeellä mikäli viipyy yli tuon ajan. En suosittele oleskelua yliajalla, siitä voi tulla arvokas kokemus. Yleensäkin noissa Kaakkois-Aasian maissa ei kannata hankkiutua tilanteeseen jossa olet viranomaisten "armoilla", tunnet sen varmasti lompakossasi.

      Viisumia ei saa suoraan immigrationista vaan on käytettävä jobbaria välissä, matkatoimisto, hotelli etc. Tämä siksi, että viisumiviranomaiset haluavat teerahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe