Jpg-kuvat epätarkoiksi pdf-versiossa?!

vihaan tietokoneeni

Tein mainoksen PagePlus ohjelmalla, ja kun teen siitä pdf-tiedoston niin teksti pysyy edelleen tosi tarkkana, mutta kuvat pilaantuu, eli ovat epätarkkoja ja siinä näkyy rasteroinnit paljon, vaikka kuvat ovat itse isoja tiedostoja ja tarkkoja kuvia. Olen yrittänyt käyttää PDF-Creator, NovaPdf eli useampi ilmaisohjelma, mutta tulos sama. Aikaisemmin silloin tällöin olen törmännyt tähän ongelmaan kun olen eri ohjelmissa tehnyt tiedoston jonka olen muuttanut pdf:ksi, eli sama ongelma ollut Wordissa jne. Auttakaa minua, minulla on mainos joka on saatava lähtemään, ja kuvat on pakko olla tarkkoja! Mitä teen väärin? Yritin poistaa nämä pdf-ohjelmat ja asensin ne uudestaan, ei auttanut.
Kaikki neuvot otetaan kiitollisena vastaan!!!

5

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1qa2ws3ed

      Oletko kokeillut Adobe Acrobatia?

    • 16+7=?

      Mikä lie koko PagePlus, ikinä kuullutkaan. Luulen kuitenkin, että koitat tislata jollain millälie ohjelmalla näyttökuvaa.

    • Jaska Perusjaska

      Oliskohan käynyt niin, että tuollaiset ilmaiset pdfcreatorit tekevät ainoastaan webikäyttöön tarkoitettuja pdf-tiedostoja, jolloin kuvat pakataan automatic suttuiseksi.

      Kokeile etsiä ohjelmistasi pdf-asetuksia (kuvien pakkaus) tai tee homma jossakin, mistä löytyy oikeat ohjelmat.

      Jos painoon on matsku menossa niin sano minun sanoneen, että tulee joka tapauksessa paluupostina takaisin...

      PagePlus ei ole oikein ammattimaiseen työskentelyyn tarkoitettu ohjelma. Scribuskin on parempi vaihtoehto, jos ilmainen on pakko olla.

      • tuon taittosoftan esikatseluominaisuus, niinkuin joissakin (varsinkin vanhemmissa) on. Raskaampi kuva on esikatselussa harva, että (varsinkin takavuosina) kone pyörittäisi jouhevammin ohjelmaa. Tulostuuko ne myös suttuisina? Kyllä PdfCreator'in pitäisi ihan kunnon jälkeä tehdä.


      • Jaska Perusjaska

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      2725
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1689
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1674
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1411
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      68
      1370
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      309
      1241
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      17
      1206
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      996
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      24
      960
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      911
    Aihe