Azorit???

Pööpeli

Kuka käynyt Azoreilla, mitä pidit?

3

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osku11

      Ihan mukava paikka .Ruoka ja olut halvempaa kuin Suomessa. Rantaelämä hieman huonoa koska suurin osa kallioita. Suosittelen vuokraamaan auton kiertelyä varten

    • Aziorit käsittävät yhdeksän saarta. Suomalaisten matkat suuntautuvat São Miguelin saarelle. Kaikilla saarilla harmaan hienon laavahiekan peittämiä uimarantoja, joilla riittää tilaa. Meriveden vuotuinen lämpötilahaarukka on 16-24 C., ilman 11 C (yön keskimääräinen alin helmikuussa) - 25 C (elokuun maksimilämpötilojen keskiarvo)

      Azorit ovat luontokohde, jonka erikoisuutena on tuliperäisyys ja mahdollisuus nähdä valaita ja delfiinejä. Saaret ovat vihreitä ja kukkaisia ympäri vuoden.

      Azorit ovat aktiivimatkailijan kohde (mm. uinti, sukellus, snorklaus, surffaus, bodyboard, purjelautailu, purjehtiminen, melonta, syvänmeren ja rannikkokalastus, golf, patikointi, canyoing, ratsastus, varjoliito, lintujen havainnointi).

      Azorit ovat myös kulttuurikohde. Saarella kukoistaa omintakeinen kulttuuri, jonka musiikki ja tanssi puhkeavat kukkaan lukemattomilla kesäjuhlilla. Tarjolla on ruokaa, juomaa, käden tuotteita ja etnografiaa.

      Azorit sopivat lisäksi mm. maatalousmatkan kohteeksi, sillä saarilla tuotetaan noin 30 prosenttia Portugalin maidosta. Muita ryhmiä, joita Azorit voisivat kiinnostaa, ovat käsitöistä, kansanmusiikista ja kansantanssista, perinneruoista ja puutarhanhoidosta kiinnostuneet.

      Azorit eivät ole massaturismikohde. Saarilla saa matkailija liikkua rauhassa ilman että kukaan tyrkyttäisi mitään. Azorilaiset ovat ystävällisiä ja auttavaisia ja olo on turvallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      251
      2294
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1349
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      776
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe