Kos, Mallorca vai mikä??

KOKEMUKSIA ??:)

Eli ollaan ettimässä tyttöporukalla hyvää bilekohdetta! Olemme 19-vuotiaita, ja olemme käyneet jo tsekkaamassa Ayia Napan ja Sunny Beachin. Onko kokemuksia Kosista tai Mallorcasta, plussat ja miinukset ja muut?? Tai mitä muuta suosittelisitte? Turkki on ehdoton ei ja mielellään kohde josta löytyy paljon skandinaaveja! Ei pelkkiä riehuvia brittejä. Mielellään Ayia Napan kaltainen!!

6

1230

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä...

      Sipoo, ulkomailla vaikka Tukholma, Kööpenhamina taikka Oslo!

      • ..

        nyt tarkotin kyllä rantalomaa en kaupunkilomaa...


    • turkiye

      Ootte käyneet kahdessa turistirysä paikassa, jossa hinnat ja meno on sen mukaista, et siellä vaan turistit rellestää eikä mitään aitoa ole jäljellä.
      Sivuutatte parhaimman paikan, jota olisin suositellut jos neideille olisi kelvannut eli Turkki! Suht halvat hinnat, tietenkin turisti kohteessa kalliimmat. Paikka on ihan ostos paratiisi ja sieltä löytyy basaarit , missä hinnoista voi hyvä tinkijä pudottaa hinnat puoleen. Basaarit onkin yks asia mitä kaipaa juuri muissa kohteissa, esim. Kreikassa valinnanvara kojuissa paljon huonompi. Ja jos jotain sain halvalla niin nekin oli kauheita ja luotaantyöntäviä rättejä, toisin kuin Turkissa vaatteet pistivät silmään. Lisäks Turkissa on vielä aitoutta jäljellä ja pelkästään ystävällisiä ihmisiä on sattunu kohalle. Ne ketkä tietää kulttuurin, osaa arvostaa sitä, osaa käyttää tervettä järkea ja huumoria, tulee pärjäämään erittäin hyvin. Suomalaiset ylipäätänsäkin ovat pidettyjä lomavieraita. Ruotsalaisia on kyllä joka kerta ollut Turkin kohteissa paljon.
      Kertaakaan ei oo turkissa huijattu ja palvelu on ollu aina hyvää.
      Jos kerta ootte Bulgarian Sunny Beachistä selvinneet ehjin nahoin, ilman ryöstöjä ja huijauksia niin siinä tapauksessa ei oo mitään syytä olla lähtemättä muuallekaan. Bulgarian on sen verran rosvo maa ja korruptoitunut, että monenlaista on kuullut. Perus juttuna se, että lompakko/rahaa viety.
      Kypros taas on lähinnä pyhitetty turismille koko saari ja hinnat korkeammat. Paikallismenoa ei pääse aistimaan ja turisteja viekotellaan kyllä baareihin ja muuhun, missä heistä saa sitten rahallista ja muunlaista hyötyä... Kypros/turkki samanoloisia kylläkin on, ja onhan saari puoliks turkkilaisten, että ihmettelen taas jos meininki kyproksella kelpaa, mutta sen pohjoispuolella ei.
      Kreikka taas on niin koluttu paikka, että turismin pilaamaa paljon, kehuttu ruoka ei sen parempaa kuin turkissakaan. Jos Kreikkaan aikoo mennä niin varmistakaa ettette mene pikkukylään, joka on päivässä nähty, vaan tyytyminen on suurimpiin turistirysä kohteisiin.

      • ....

        kiitti vinkeistä. jos haluan nähdä basaarit, menen Intiaan. etsimme enemmänkin biletyskohdetta.


    • siellä käynyt

      Lähtisin Rhodokselle. Kiva rantakatu kahviloineen, vanha kaupunki vieressä ja niemen kärki rantaa, hotellej vieressä. Uudemmat taitaa olla ylempänä jo.

    • matkakuuuumme

      Vime kesänä olimme Mallorcalla PalmaNovassa ja brittibilettä löytyi joka lähtöön. Skandinaaveja ei juuri ollit. Hinnat olivat turistien vähäisestä määrästä johtuen alhaalla ( ruokailu viineineen 6e, drinkit 2e ja yleensä kaupan päälle toinen drinksu) ja rannat loistavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1836
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      106
      931
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      721
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe