Kos, Mallorca vai mikä??

KOKEMUKSIA ??:)

Eli ollaan ettimässä tyttöporukalla hyvää bilekohdetta! Olemme 19-vuotiaita, ja olemme käyneet jo tsekkaamassa Ayia Napan ja Sunny Beachin. Onko kokemuksia Kosista tai Mallorcasta, plussat ja miinukset ja muut?? Tai mitä muuta suosittelisitte? Turkki on ehdoton ei ja mielellään kohde josta löytyy paljon skandinaaveja! Ei pelkkiä riehuvia brittejä. Mielellään Ayia Napan kaltainen!!

6

1300

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä...

      Sipoo, ulkomailla vaikka Tukholma, Kööpenhamina taikka Oslo!

      • ..

        nyt tarkotin kyllä rantalomaa en kaupunkilomaa...


    • turkiye

      Ootte käyneet kahdessa turistirysä paikassa, jossa hinnat ja meno on sen mukaista, et siellä vaan turistit rellestää eikä mitään aitoa ole jäljellä.
      Sivuutatte parhaimman paikan, jota olisin suositellut jos neideille olisi kelvannut eli Turkki! Suht halvat hinnat, tietenkin turisti kohteessa kalliimmat. Paikka on ihan ostos paratiisi ja sieltä löytyy basaarit , missä hinnoista voi hyvä tinkijä pudottaa hinnat puoleen. Basaarit onkin yks asia mitä kaipaa juuri muissa kohteissa, esim. Kreikassa valinnanvara kojuissa paljon huonompi. Ja jos jotain sain halvalla niin nekin oli kauheita ja luotaantyöntäviä rättejä, toisin kuin Turkissa vaatteet pistivät silmään. Lisäks Turkissa on vielä aitoutta jäljellä ja pelkästään ystävällisiä ihmisiä on sattunu kohalle. Ne ketkä tietää kulttuurin, osaa arvostaa sitä, osaa käyttää tervettä järkea ja huumoria, tulee pärjäämään erittäin hyvin. Suomalaiset ylipäätänsäkin ovat pidettyjä lomavieraita. Ruotsalaisia on kyllä joka kerta ollut Turkin kohteissa paljon.
      Kertaakaan ei oo turkissa huijattu ja palvelu on ollu aina hyvää.
      Jos kerta ootte Bulgarian Sunny Beachistä selvinneet ehjin nahoin, ilman ryöstöjä ja huijauksia niin siinä tapauksessa ei oo mitään syytä olla lähtemättä muuallekaan. Bulgarian on sen verran rosvo maa ja korruptoitunut, että monenlaista on kuullut. Perus juttuna se, että lompakko/rahaa viety.
      Kypros taas on lähinnä pyhitetty turismille koko saari ja hinnat korkeammat. Paikallismenoa ei pääse aistimaan ja turisteja viekotellaan kyllä baareihin ja muuhun, missä heistä saa sitten rahallista ja muunlaista hyötyä... Kypros/turkki samanoloisia kylläkin on, ja onhan saari puoliks turkkilaisten, että ihmettelen taas jos meininki kyproksella kelpaa, mutta sen pohjoispuolella ei.
      Kreikka taas on niin koluttu paikka, että turismin pilaamaa paljon, kehuttu ruoka ei sen parempaa kuin turkissakaan. Jos Kreikkaan aikoo mennä niin varmistakaa ettette mene pikkukylään, joka on päivässä nähty, vaan tyytyminen on suurimpiin turistirysä kohteisiin.

      • ....

        kiitti vinkeistä. jos haluan nähdä basaarit, menen Intiaan. etsimme enemmänkin biletyskohdetta.


    • siellä käynyt

      Lähtisin Rhodokselle. Kiva rantakatu kahviloineen, vanha kaupunki vieressä ja niemen kärki rantaa, hotellej vieressä. Uudemmat taitaa olla ylempänä jo.

    • matkakuuuumme

      Vime kesänä olimme Mallorcalla PalmaNovassa ja brittibilettä löytyi joka lähtöön. Skandinaaveja ei juuri ollit. Hinnat olivat turistien vähäisestä määrästä johtuen alhaalla ( ruokailu viineineen 6e, drinkit 2e ja yleensä kaupan päälle toinen drinksu) ja rannat loistavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2263
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1519
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1450
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1352
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1295
    6. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1175
    8. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      36
      1131
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1077
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1046
    Aihe