Puskin eilen Mondeollani (välikori -00) päin lumikökköä, joka olikin aikamoisen kovaa ainesta. Arvioin auton ylittävän sen, mutta toisin kävi. Alahelmasta vääntyi se musta kuminen osuus ja sen yläpuolella oleva maalipintainen kaarre, johon tuli halkeama. Sitä mustaa kumiosuutta sai hiukan takas väännettyä, mut on silti lytyssä. Vauriot on matkustajan puolella. Onko vaarassa, että jotain on sisäisesti vaurioitunut? Olen kuullut, että ilmastointisysteemi voi puhketa, jos tulee isku eteen. Miten musta tuntu, et se olis tupruttanut pakokaasua enemmän, semmonen pilvi seuras perässä. Yleensä käy puhtaasti.
Arviointivirhe
eräs nainen
101872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Noin vanha mondeo ja etenkin välikorin malli on jo muutenkin heikkoa tekoa, että vaihtoon vaan. vielä saatat saada kohtuullisen välirahan! Tuppaa olemaan niin paljon vikoja ettei kannata korjauttaa. Luultavasti ilmastointi paskana ja kohta leikkaa kone kiinni kun niin pahasti päästelee. Äkkiä vaihtoon vain!
T: Kokemusta ON
tuota provoilijaa, sillä on kuitenkin japsi. Välikoppa Mondeo on hyvin huollettuna tekniikaltaan ja ruostesuojattuna pelleiltään kestävä auto. Puskurit ovat kyllä heikkoa tekoa, eikä niitä kannata kolhia lumipenkkaan.
Jos vielä epäilyttää, niin käy näyttämässä autoa korjaamolla.
Juu, en uskokaan moista puhetta, koska Mondeon omistajana tiedän sen olevan hyvä ja tyylikäs auto. Enkä vaihtais mihinkään muuhun. Puskurit on, myönnettäköön heikkoa tekoa.
On ilmeisesti "tarja" aivopessyt kaikki. vai on tyylikäs ja kaikkea... noh siihen en ota kantaa, koska makunsa kaikilla. Kyseinen välimondeo on hyvä ajaa mutta mitä niillä ajo-ominaisuuksilla tekee kun vetonivelet kokoajan paskana. Itse vaihdoin ja hyvitys ei ollut kummoinen mutta eipä tarvitse huollossa enää istuskella.
Aika harvaa autonkäyttäjää haittaa jos vetarit menee n.300tkm kohilla vaihtoon.
Siis mistä ihmeen "tarjasta" puhut? Kuka se on ja miten se tähän liittyy?
Ja mikkä vetonivelet kuluu? Onko raidetangon pää vetonivel? Se on mennyt 120 000 km:ssä. Muuta ei ole mennyt.
Ja mitä tyylikkyyteen tulee, niin on sellanen auto, jolla kehtaa ajaa. Toki on muitakin tyylikkäitä, tämä Mondeo on yksi niistä.
Hyvä vitsi tuo 300tkm fordin (focus/mondeo) vetareilla!!! Ota yksi nolla pois perästä niin totuus on hieman lähempänä! Kyllä kunnon autoissa vetarit ja kaikki muukin toimii helposti 300tkm mutta ei FORDISSA. valitettavasti asia on itse koettu!
Meidän voortilla ajettu kohta 250tkm, vetareita ei ole vielä vaihdettu, kylläkin on vaihdettu vasen uloin suojakumi.
Voortisti ajaa millä haluaa, muut ajaa millä pystyy, eli 80-luvun japsilla tai lattaralla.
Niin mikäköhän voortisti ajaa 80-luvun japsilla?
Tarkoitatko mahdollisesti vanhalla Mazdalla ajavia? Fordihan omistaa vähän myös Mazdaa.