Protie Oy

Onko kellään mitään sanottavaa ko. firmasta, positiivista tai negatiivista ? Taitaa olla aika nuorta porukkaa koko talossa ??!!
102556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Palvelu surkeaa ja johtajat vielä paskempia.

Äänestä
  • Äläs ny, kyllä Tomi, Mikael ja Jukka oli legendaarinen kolmikko. Lindroos, Nuotio, Holm, **settamassa pokkana asiakkaita hymy naamalla huikeine asiakastasoineen, palvelua, vähemmän palvelua ja ei ollenkaan palvelua.😁

    Äänestä

Ihme sähellystä, mutta ilmeisesti myös kourallinen ihan osaavaakin väkeä

Äänestä

Kummasti nämä 16.6 viestit ilmestyneet heti YT-neuvotteluiden jälkeen - taisi potkut sittenkin ottaa päähän?

Äänestä
  • Miksei potkut saisi ottaa päähän?
    Huonosti perustellut YT-neuvottelut, jossa potkittiin kovaa ahertaneet ja pitkään talossa olleet pihalle ilman kunnon perusteita. Senkin jälkeen ovet heiluneet siihen tahtiin että kohta varmaan uudet YT:t käynnissä.

    Firmassa maksetaan ihan liian pientä palkkaa jokaisessa työtehtävässä, mutta johtoryhmä kyllä ostelee uutta autoa ja taloa samalla kun on YT:t päällä.

    Johtoryhmän johtamistaidot enemmän kuin kyseenalaiset, ja koko firman politiikka on olla joka asiasta hiljaa niin asiakkaiden suuntaan kuin omalle henkilökunnalle.

    Äänestä

Ei ole YTJ:ssä muuta kuin BLC Protie Oy ja se on perustettu 2006 joten ei ole mikään vanha tekijä mutta niiden nettisivuilla oli Suomen Vahvimmat -logo, joten kyseinen putiikki pitää olla vakavarainen joten niiden pitäisi pystyä maksamaan palkkoja ajallaan etc.

Äänestä

Minä kävin siellä haastattelussa muutama vuosi sitten. Liksa olisi ollut aika huono eli vähän alle neljä tonnia kuussa. Kaksi minua nuorempaa haastattelemassa. Jäin sitten nykyiseen työpaikkaan (jossa liksa oli lisineen noin seitsemän tonnia kuussa). Tosin sain nykyisestäkin työpaikasta kenkää juuri YT-neuvotteluissa, joten nyt kai joudun etsimään näitä matalapalkkatyöpaikkoja pitkästä aikaa...

Äänestä
  • Joo eiku niin kävit ja niin sait. Olisit melkein kovapalkkaisimpia talossa tuolla peruspalkalla.

    Äänestä

Tämä keskustelu saa yrityksen johdoltakin varmasti huomiota ennen pitkää, kun tulee Google-hauissakin kakkosena heti konsernin sivujen jälkeen.

Vaikkakaan hyvin harvan on vaikea olla allekirjoittamatta sitä, että päätös talon YT-neuvotteluista oli hyvin hätiköity niin ihan aiheesta muutama meistä lähti norkoilemasta. Se ei kyllä kuitenkaan minunkaan paksuun kalloon mahdu miten juuri hetki ennen näitä neuvotteluita päätettiin laajentaa toimintaa ulkomaille sekä hankkia Espoon toimipisteeseen uusi kerros. Aiempi autokommentti varmasti riipaisee asianomaisia ja syystäkin!

Olen itse työskennellyt kyseisessä yrityksessä monta vuotta. Voin suositella työpaikaksi niille, jotka eivät ole ongelmanaiheuttajia. Asioita hoidetaan talossa joka saralla vähintäänkin epäilyttävin keinoin mutta palkat tulevat ajallaan. Kehityksellekkin annetaan rutkasti tilaa. Niin kauan tietenkin kuin omat rahat sekä vapaa-aika riittävät kouluttamaan osaamista. Virallisia koulutuksia talossa ei tipu.

Kertoo jokatapauksessa yrityksestä sekä sen työntekijöistä paljon, että täytyy tällaisia aiheita tehdä. Johtanee juurensa siihen, että kaikki aivan tavalliset asiat tituleerataan johdon tasolta luottamuksellisiksi.

Liekkö odottaa Protien vanha johto sitä, että viimeinen omistusosuus saadaan myytyä viimein konsernille? Silloin on viimeistään minunkin aika vaihtaa työpaikkaa.

Äänestä

Niinhän se menee joka paikassa. Kunhan pomon leipä ja juusto on turvattu niin sen eteen vedetään se työntekijän saama pettuleipäkin helvettiin. Kuvastaa hyvin ko. lafkan toimintaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyselijä.... kirjoitti:

Onko kellään mitään sanottavaa ko. firmasta, positiivista tai negatiivista ? Taitaa olla aika nuorta porukkaa koko talossa ??!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu