Shoppailu/vero

tiedosta kiitollinen

olen ymmärtänyt että outlet-liikkeissä tavaran hinta on veroton ja siihen lisää n. 10 % niin hinta on lopullinen (olenko oikeassa?).
Mutta entä ns. tavalliset kaupat, ovatko hinnat niissä ilmoitettu veron kanssa, vai pitääkö niihinkin itse laskea vero mukaan?

5

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija-x

      Missään kaupoissa eikä ravintoloissa ole hintalapun/ruokalistan hintaan laskettu veroa mukaan, vaan se lisätään ilmoitetun hinnan päälle. Myyntivero vaihtelee n 4-9% välillä osavaltiosta riippuen.

      • matkaan käy

        Lisäyksenä vielä, että joissain osavaltioissa/kaupungeissa veroa ei tule vaatteisiin ollenkaan tai vaatteisiin, jotka ovat alle jonkun summan (esi. 110 USD/kpl New Yorkin kaupungissa).


      • tiedosta kiitollinen
        matkaan käy kirjoitti:

        Lisäyksenä vielä, että joissain osavaltioissa/kaupungeissa veroa ei tule vaatteisiin ollenkaan tai vaatteisiin, jotka ovat alle jonkun summan (esi. 110 USD/kpl New Yorkin kaupungissa).

        kiitos näistä.


      • Gent70

    • USA:ssa kaikki hinnat kaupoissa ilmoitetaan verottomana, eli sen päälle tulee Sales Tax, mikä vaihtelee osavaltioittain.
      Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire ja Rhode Island (muistaakseni) eivät kerää Sales taxia eli silloin ostokset ovat sen hintaisia kuin hintalapussa.
      Helpointa on ajatella USD hinta suoraa samana euro määränä. Silloin ei tarvitse pohtia veroja päälle ja tietää suunnilleen yläkanttiin arvioituna mitä tulee olemaan luottokorttilaskussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      44
      10629
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10166
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6354
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      35
      5038
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      58
      4790
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      130
      4144
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3466
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3175
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3114
    Aihe