Omistan omissa nimissäni asuntomme ja sijoitusasunnon. Nyt on tullut esille tarve jakaa vastuita ja siirtää omaisuutta myös vaimon nimiin. Jos annan asunnosta puolet hänelle eli asunto kirjataan molempien nimiin, hän joutuu käsittääkseni maksamaan lahjaveron. Samoin jos sijoitusasunto kirjataan puoliksi kummallekkin. Jos taas eroamme ja vaikka palaamme avioliittoon myöhemmin, voimme avio-oikeuden perusteella siirtää ko omaisuuden vaimon nimiin ilmaiseksi tasinkona. Olenko ymmärtänyt oikein? Tottakai jokaisessa operaatiossa on riskinsä, tässä tietysti se että vaimo ottaa hatkat mutta johonkinhan on luotettava. Eipähän kuitenkaan mene valtiolle ja hatkat ottamalla vaimo joka tapauksessa saisi ko osuuden.
Vastaukset 3
- juuristi.
Haluat siirtää omia omistuksia vaimolle, koska itse olet ulosotossa? Muuten en näe mitään ideaa / järkeä tällaiseen toimenpiteeseen.
Edullista tapaa siirtää omaisuus, sitä ei ole. - maallikkojuristi
Toimenpide jonka haluat tehdä ei useinkaan ole järkevä, mutta se voidaan kyllä tehdä olemattomilla kuluilla ja ilman veroseuraamuksia. Oletkin jo keksinyt sen oikean keinon: jos teillä on avio-oikeus toistenne omaisuuteen, voitte yksinkertaisesti jättää avioerohakemuksen käräjäoikeuden kansliaan, tehdä sopimusosituksen ja sen jälkeen vetää erohakemuksen pois. Olette edelleen naimisissa mutta teillä ei enää ole avio-oikeutta toistenne omaisuuteen (haluttaessa sen voi palauttaa avioehtosopimuksella). Jos ositus on tehty velkojien välttelemiseksi, se voi myöhemmin peräytyä.
Edellisessä miestissä mainittiin, että ositus voi peräytyä, jos se on tehty velkojien välttelemiseksi. Takaisinsaantilain 9 §:ssä on säädetty osituksen peräyttämisestä. Ositus voi peräytyä kyseisen lain kohdan mukaan vain silloin, kun velallispuoliso on luovuttanut (ex-)puolisolleen huomattavasti enemmän kuin mihin hän olisi ollut velvollinen. Toisaalta koko järjestely voidaan peräyttää myös takaisinsaantilain 5 §:n nojalla. Edelleen järjestelyyn voidaan mahdollisesti puuttua niin, että kyseinen keinotekoinen järjestely sivuutetaan ja omaisuus vaimosi omistuksesta huolimatta ulosmitataan sinun veloistasi. Ulosottomies tulee joka tapauksessa kyselemään luovutuksista ulosottoselvityksessä ja valehtelu uo-miehelle voi täyttää törkeän velallisen rikoksen tunnusmerkistön etenkin silloin, kun kyse on suurista varallisuusarvoista. Toisin sanoen järjestely voi vaikuttaa "näppärältä" etukäteen, mutta lopputulos voi olla sitten ihan muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26974- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568835- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627- 66625