Yksikerroksinen talo rinnetontille

Tontti?

Olemme ajatelleet rakennuttaa esim. Kastelli Economy -talon. Kävimme katsomassa tontteja,
jotka ovat vapaana asuinpaikkakunnallamme. Jokainen tontti on rinne -tyyppinen.

Mutta: Rinnetaloja ei taida saada halvalla avaimet käteen periaattteella. Joten onnistuisikohan tontin
muokkaaminen sopivaksi yksikerroksiselle?

Laskua on (alaspäin, eli takapiha alempana, kuin etupiha) kartan mukaan n. 3 metriä tontin alalta. Kuvakin tontin korkeuseroista löytyy:
http://img30.imageshack.us/img30/9673/tontti.png

4

1406

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anna mennä vaan...

      pääosa pakettitaloista rakennetaankin

    • Ymo noce

      ...eikä muutkaan "muuttavamis" Kastellit eivät taivu sellaisiin muutoksiin että saisit sen rinnetontille. Ei ainakaan kuukausi sitten. Voi olla että joulukuussa onnistuu kun karmaiseva myynnin pudotus alkaa selvitä Kastellillekin.

    • ...ilmaisia ole, etenkään silloin kunrinteeseen halutaan tasamaatalo. Lisäksi tontin hyötyneliöt hupenee, koska luiskaaminen pitää tehdä omalle puolelle. Paras tulos saavutetaan poikkeuksetta tekemällä rinnetontille rinnetaloja.

      www.taloapu.fi/kuvat/riittavastisalaojamursketta.jpg

    • tollero1

      tuolla tavalla - hirveän näköistä kun talo on kuin hyppyrin nokalla. Upealle rinnetontille on pengerretty tasanne jolle tuo talo (näillä vielä 2krs) on pykätty. Hyppyrin reunalta yli 2m pudotus tielle....nyt se täytyy sitten aidata ettei lapset putoa ja kohta ovat mökkeineen kuin karsinassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe