Terve
Oon jostaki kuullu, että cbr 125 hondassa olis kuristuksia, pakoputkessa tai jossai kaasuttimessa?
Onko täällä asiantuntijaa, joka osais sanoa, että onko cebarissa mitään kuristuksia, ku jotku väittää että on ja toiset taas että ei.
Oon jostaki kuullu, että cbr 125 hondassa olis kuristuksia, pakoputkessa tai jossai kaasuttimessa?
Onko täällä asiantuntijaa, joka osais sanoa, että onko cebarissa mitään kuristuksia, ku jotku väittää että on ja toiset taas että ei.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ite en oo koskaan tullu kahtoneeksi.
Mutta jos aiot virittää cebaria, niinomasta kokemuksesta voin sanoa suoraan, että vaihappa pienempi takahamppi, mitä siinä alunperin on. Ite vaihon pienemmän tahahampin, ja nyt kulkee tasaisella, ei alamäkeä niin aika helposti menee vajaa 140 km/h Tämä on tosi.Koska viitos ja kutos vaihe on niin raskasvälitteinen, että jos esim, koitat ajaa vitosella normaalivälityksillä, niin sehän melkeen hyytyy ja jos paat taakse pienemmän hampin niin jo alkaa kiihtyä vitosellaki
mä kyllä vittu ihmettelen kunka vitussa tulee lisää kiihtyvyyttä ja jaxaa mennä kun vaihtaa pienemmän taakse....
kun ei vakionakaan jaxa mennä nii sit vaa pinempää takaratasta..
Itellä on cebari ollu kuukauven verran. myin nsr:än ja ostin cebarin tilalle. Ei voi muuta sanoa ku että on siinä hyvä nelaripiikki. Tosi ärhäkkä nelariksi.
Itellä kulkee juuri 140 kilsaa tunnissa. Ei oo muuta tehty ku siinä on hieman isompi takarengas ku alunperin. Etuhamppi on pikkusen isompi ja takahamppi taas pienempi ku alunperin. Muuta virityksiä ei oo tehty.En oo vielä kahtonu liekkö entinen omistaja sitä kumilörtsyä sieltä ilmanputsarista repiny irti, tuskin.
semmonen tuntuma ainaki on tullu, että näsäriin verrattuna tämä cebari on paljon vääntävämpi. Vastatuulella oli omasta mielestä näsärllä melko kankea ajaa. Ei millää jaksanu kulkea vastatuuleen. Semmonen 70 oli kovalla vastatuulella huiput Sitte ylämäet menee cebarilla melko helposti ylös.Toisin ku näsärillä sai vaihtaa aikalailla pienempää silmään.
mutta tosiaan, välityksillä saat kulkemaan paremmin
Ite aikoinaan laitoin cebariin varaderon etuhampin, 13 piikkisen.Tietääkseni cebariin ei ainakaa suomessa oo pienempää hamppia ku 15 piikkiä. Tuo varaderon hammasratas sopi hyvin cebatiin ku pikkusen viilalla pukki niitä booriakseliin tulvia hampaita, mutta vaan ihan pikkasen että sopii paikalleen. Meikäläisen cebariin se ainaki vaikutti. Vakiona huiput oli mulla siinä 110-120, mutta tuolla hampilla ku sai vitosvaihteellaki kiihtyvyyttä ja jopa kutosellaki, niin paraimmillaan se meni sen 140 tasasella.
No onhan siihen cebariin olemassa 14 piikkinen.
ei muuta ku eteen 14 piikkinen ja taakse 44 ratas nii kulkee.
ite laiton nämä välit omaan cebariin niin nyt menee hyvin likelle sen 140