Olen 13 v poika ja minulla ei ole vielä murrosikä alkanut.Olen 145 cm pitkä.Siskoni on 12 v ja 162 cm pitkä,ja hän näyttää jo 14-15 vuotiaalta.Ongelma on siinä että hän kiusaa minua koko ajan haukkuu ja lyö.En pienempänä mahda hänelle mitään.Tilanne on ongelmallinen,koska kaikki nauravat minulle tämän johdosta.
Vastaukset 6
- viimeistään muutaman
vuoden kuluttua, kun sä kasvat siskosi edelle. Ja tulet häntä myös fyysisesti vahvemmaksi. Joten eiköhän se kiusaaminen lopu viimeistään silloin.
- adssssssssssssssssss
Raiskaa pikkusiskosi talon tavoille
- ellanor
kyl se siit, kato su siskos ei välttämät enää paljoo kasva, joten sä kyl meet sen ohi, ja oot vaa vahvempi ja pidät puoles äläkä anna sen käydä su päälle, vaa näytä sil et vaik sä oot pienempi (vielä) ni sä et todellakaa oo alistettavis nii helpost..
- saatana----.------
voi saatana kuule se on vastoin kaavaa että mies on tossun alla....
näytät sille saatana kaapin paikan ( tunge se sinne kaappiin vaikka ) valitettavasti tyttöjen puberteetti alkaa aikasemmin kuin pojilla joten siksi siskosi on sinua isompi ja vahvempi. mutta pian sinunkin puberteettisi alkaa ja sinusta tulee iso kundi. tuskin sisosi sitten sinua kiusaa.
olisko sulla mahollisuutta mennä omaan huoneeseen ja lukita ovi jos tilanne alkaa kotona kiristyä? tai onko sulla jotain harrastuksia jotta olisit kotoa poissa enemmän ettei siskosi saa kiusattua sua? vähän ikävälle tuo tilanne sun kotona tuntuu. toivoisin että saisit jutella siskosi kanssa asiasta ja kysyä suoraan miksi hän niin menettelee.- tässä vastausta
Näiden kasvukäyrien mukaan, lopullinen pituutesi tulisi olemaan suurinpiirtein 165 cm ja siskosi lopullinen pituus tulisi olemaan suurinpiirtein 175 cm.
http://www.who.int/growthref/hfa_boys_5_19years_per.pdf
http://www.who.int/growthref/hfa_girls_5_19years_per.pdf
Mutta voihan kasvu poiketa noista käyristä paljonkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1012721Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151015Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63853Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke50790- 52779
- 47664
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69612- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604