Britannian Cornwall-Devon-Dorset

Brittifiilit

2 Brittifiiliä on lähdössä Toukokuun puolella 2 viikon Taivas-matkalle tarkoituksena viettää Britannian Cornwallin ja etelä-kärjen seudulla seikkailu ja paratiisiloma. Olisikohan kenellekään antaa vinkkejä, suosituksia ja ehdotelmia hienoista, upeista ja kauneimmista paikoista ja kylistä? Matkavälineenä toimii junat. Alustavissa paikoissa on ainakin mm. Lands End, St Ives, Plymouth, Isle Of Whight ja Exeter. Mielessä on myös Mousehole, Ryde, Brighton, Newquay, Salisbury ja Yarnmouth.

6

1439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anni

      Oletteko ajatellut Scilly-saaria??? Ei omakohtaista kokemusta kuin netti yhden paikalla käyneen britin kokemukset. Jäi kuitenkin omalle taivas?-listalleni.

      • Brittifiilit

        Scillyn saaret ovat tuttuja netin kautta ja kuvina. Aivan ihmeellinen saariryhmä erillään.

        Ja kyllä:
        Olemme hyvin tietoisia ja lumoutuneita Scillyn 5 saareen. Paikkahan on tunnettu eritysilaatuisesta valosta ja lämmöstään, mutta näillä näkymin se *ehkä* jää väliin. On kuulemma aika hintava paikka ja sen sijaintikin on vähäsen niinkuin syrjässä.

        Yksinkertaisesti Britanniassa on aivan liian paljon viehättäviä paikkoja, kyliä ja kaupunkeja, että esim. kokonainen 100 vuotinen ihmiselämä ikinä riitä sen kaiken kokemiseen. Emme ole kuuman lämmön ja helteen ystäviä, mutta Scillyn subtrooppinen ilmasto
        vetää meitä melkein hulluuden lailla puoleensa.

        *Mitenköhän paljon matkaajia riittää tuolla kärjessä sitten Toukokuun puolen välin aikaan?


      • Mikko
        Brittifiilit kirjoitti:

        Scillyn saaret ovat tuttuja netin kautta ja kuvina. Aivan ihmeellinen saariryhmä erillään.

        Ja kyllä:
        Olemme hyvin tietoisia ja lumoutuneita Scillyn 5 saareen. Paikkahan on tunnettu eritysilaatuisesta valosta ja lämmöstään, mutta näillä näkymin se *ehkä* jää väliin. On kuulemma aika hintava paikka ja sen sijaintikin on vähäsen niinkuin syrjässä.

        Yksinkertaisesti Britanniassa on aivan liian paljon viehättäviä paikkoja, kyliä ja kaupunkeja, että esim. kokonainen 100 vuotinen ihmiselämä ikinä riitä sen kaiken kokemiseen. Emme ole kuuman lämmön ja helteen ystäviä, mutta Scillyn subtrooppinen ilmasto
        vetää meitä melkein hulluuden lailla puoleensa.

        *Mitenköhän paljon matkaajia riittää tuolla kärjessä sitten Toukokuun puolen välin aikaan?

        Olin pariin otteeseen parina kesänä yhteensä pari kk:tta kielikursseilla etelärannikolla, ensin Hastigs, sitten Bournemouth.

        Hastings (lähellä Brightonia) n. 80.000 kaupunki, mm. hieno vanha-kaupunki ja upea ranta-promenadi, ylhäällä kaupungin vieressä kukkulalla vanhat linnan jäänteet ja todella hieno Smuglers Caves, muinaisten salakuljettajien luolastot, upea nähtävyys.

        Bournemouthissa (lähellä Isle of Wightia) on TODELLA upea hiekkaranta, monen monta km:ä, kaupungin vieressä Poolen "kaupunki", myös meren rannassa, kaikialla hiekkarantoja, on eräs Englannin arvostetuimmista ja hienoimmista asuin-alueista, vieri vieressä kartanoita/huviloita.


    • hannita

      plymouth on aivan ihana paikka,samoin kuin brighton.kun siinne pain meette eksykaa myos taunton nimiseen paikkaan,aivan ihanaa!

    • LontooElaja

      Cornwallissa ja Devonissa pohjoisrannikko on huomattavasti mielenkiintoisempi kuin etelaranta. Paljon jylhemmat maisemat, mm upeita seacliffeja jne. Exmoor ja Bodmin Moor kansallispuistot on hienoja. Plymouth ja Exeter on aika ankeita, pahasti pommitettuja sodassa joten enimmakseen siella on tarjolla 60-luvun betoniarkkitehtuuria. Truro, Taunton, Minehead, Newquay ovat paljon miellyttavampia.

      Kannattaa vuokrata auto, juna on kallis, hidas, tassa maassa vaarallinenkin ja lisaksi kaikki kauneimmat paikat jaa nakematta jos ei ole omia wheelseja alla, koska ei se juna mene niin kovin moneen paikkaan.

      Ai niin Lands End on pettymys, kauhea turistirysa jossa on tyypilliseen englantilaiseen tapaan jotain saalittavia karuselleja ym mutta ei mitaan varsinaista nahtavaa, siella kay paljon ihmisia vain sen takia etta voivat sitten sanoa kayneensa siella.

      Niin ja se ilmasto. Ei se kylla mielestani mikaan subtrooppinen ole, mieto/lauha kyllakin eli toukokuussa varmaan jotain 15 astetta ja koskaan ei voi tietaa sataako vai paistaako tunnin paasta. En ole ollut Scilly saarilla mutta ne on siina niin lahella etta ei se ilmasto siella eroa yhtaan.

    • pjh

      Niin kuin tuossa äsken yhteen toiseen viestiin
      vastasin, niin mielestäni Cornwall on koko saarivatakunnan mukavinta seutua. Olen itse käynyt siellä (puolet 90-luvusta UK:ssa eläneenä) vuosien varrella noin 10 kertaa. Tässä vähän kommentteja
      eri paikoista:

      - Land's endissä on jylhät kalliot, mutta sinne pääsee helposti vaan autolla ja se on osittain pilattu hotellilla ja "teemapuistolla". Parkkimaksu on kallis. Sennen Cove on Land's endin lähellä, kannattaa mieluummin ajaa sinne ja kävellä sieltä.

      - Etelärannikolla Land's endistä itään (tietenkin ;) löytyy Minack theatre, joka on kallio- jyrkänteeseen rannalle louhittu teatteri. Teatterin tasosta en tiedä, mutta senparkkipaikalta on mahtavat näkymät rannikkoa pitkin, ja "alhaalla" on hyvä rauhallinen uimaranta (Porthcurno, muistaakseni).

      - Penzance on hyvä tukikohta Cornwallin loppupään
      tutkimiseen. Paljon edullisia guest houseja; sesongin (elo-syyskuu) ulkopuolella halpoja ja aina tilaa (jos ei satu olemaan pitkä bank holiday weekend). Penzancessa on toimiva satama, ja sieltä
      lähtee mm. laivat Scilly saarille (sinne pääsee nopeemmin myös isolla helikopterilla).

      - St Ives on pohjoisrannalla oleva "kalastaja/taiteilija kylä", joka on viehättävä, mutta aika turisteille suunnattu paikka. Majoitusta joskus vaikea löytää, ainakaan keskustan läheltä. Mukava visiittikohde päiväseltään kuitenkin.

      - Mousehole on mahtava pieni kalastajakylä, jossa myöskään ei pahemmin majoittumismahdollisuuksia, mutta hieno tunnelma ja mukava pub (ship inn).

      - Newlyn on Englannin vilkkain kalastus-satama ja
      entinen "taitelija-kylä". Nykyisin ehkä vähän nuhjuinen eikä erityisen puoleensavetävä. No, sen näkee kuitenkin jos menee Penzancesta Mouseholeen.

      - St Agnesin lähellä pohjoisrannalla on hienot rantamaisemat ja aavemaisesti rantakallioilla seisovia 1700-luvun tinakaivosten pumppuhuoneiden
      raunioita. Hieno kuvauspaikka!

      - Newquay on ok, jos tykkää surffaamisesta (ei siis netissä). Kaupunki on täynnä parikymppisiä
      surffareita. Ei paljon muuta nähtävää.

      - Etelärannikolla, Looe ja Fowey on kivoja pikkukaupunkeja kapeine katuineen ja satamoineen

      - Falmouth on vähän isompi ja satamakaupunki. Ihan ok paikka...vähemmän "turistinen", erittäin hyvä olutvalikoima eräässä keskustan pubissa ;)

      - Truro ja Redruth sisämaassa eivät erityisemmin säväytä. Cornwallissa oikeestaan kaikki parhaat paikat on rannikolla.

      - Lähempänä Devonia (tai oisko sen puolella) on etelärannikolla kans muutama mukava paikka. Mevagissey on ihan kiva kalastajakylä. Samoin Exeteristä ja Torquaysta etelään oleva Brixham.
      Pohjoisrannikolta löytyy sitten vaikka Ilfracombe ja Lynmouth....

      Eiköhän tässä aluksi...hyvää matkaa!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7505
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5424
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      261
      4669
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4555
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      64
      3302
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2728
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2378
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      51
      2362
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2352
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2214
    Aihe