Mitä mieltä olette, onko Emil Alexander yhdistettynä suomalaiseen sukunimeen, liian ulkomaalaisvaikutteinen? Asumme parhaillaan ulkomailla, mutta lapsi varmasti tulee käymään koulujaan Suomessa. Emil tulee olemaan eka nimi, mutta erityisesti tuota Alexanderia mietin. Pidän siitä kirjoitusasuna PALJON enemmän kuin Aleksanteri-nimestä. Eikä korvaavia ja sekä minua että miestä mielyttäviä vaihtoehtoja ole vielä noussut esille.
Liian eksoottinenko?
SallyA
5433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
... suomalainen ole, mutta ihan tyypillinen suomenruotsalainen nimi joten siitä tuskin suurempia ongelmia syntyy (mitä nyt lasta saatetaan luulla suomenruotsalaiseksi).
Oikein kaunis ja hyvä nimi. Iänkaiken noita molempia nimiä on suomessa käytetty. Tykkään hyvin paljon erityisesti Aleksander nimestä.
Kumpikin nimi on vakiintunut suomalaisillakin, ja toista nimeä tarvii harvoin,
yleensä vain virallisissa yhteyksissä.
ja suomalaistettua sitä saa jopa jo vaihtamalla x:n ks:ään, eli Aleksander. Jos vielä halutaan suomalaisempi niin sitten Eemil Aleksander, joka on oikein kiva nimi myös. Mutta miksei Emil Alexanderkin mene, kysehän on vain kirjoitusasusta.
No, tämä nyt viimeistään vahvisti vauvamme nimen. Suuret kiitokset teille positiivisista kommenteista!