Autojunalla lappiin

ufhdk

Mulla ei ole kokemusta makuuvaunuista, joten jos joku viitsis mua valaista. Tarkoitus olis lähteä Rovaniemelle 2 aik. ja lapset 3,5 v ja 9 kk. Mahdutaanko 2 hlön hyttiin ( uudet 2 kerros vaunut)? Entä mahtuuko vielä matkarattaita ottaan mukaan, saako esim. sängyn alle jemmaan? Kokemuksia/ mitä kannattaa huomioida ym. ym... Kiitos!!

2

974

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enemmänkin matkustellut

      Ne hytit ovat sikapienet.
      2hh hyttiin ei millään mahdu tuota määrää. 2 aik, 2 lasta ja matkarattaat.
      sä et rattailla tee yhtään mitään kapealla junakäytävällä.Siis ei todellakaan mitään.
      Sängynalla on tilaa, muttei sinne mitään matkarattaita tungeta.
      Uudet 2 kerrosvaunut ovat vieläkin ahtaampi hyttisiä ja siellä ei todellakaan pyöri hytissä kuin yksi henkilö kerrallaan.
      Yläsänkyyn on hankalaa kiivetä ja lapsia siellä ei siis nukuteta ollenkaan.
      Jos saatte inva hytin, joka voisi olla isompi niin voisi olla mahkuja, mutta muutoin ottakaa suosiolla 2 hyttiä.
      Ottakaa eväät mukaan junaan eikä mitään ylimääräistä roinaa.
      Yöpaidat pussiin, thats it.
      Siellä ei ole tilaa yhtään ylimääräistä millekkään muuttokuormalle varsinkaan.
      Meillä ei ollut omasta autosta mukana todellakaan muuta kuin muovipussissa vaatteet. ja eväät, mitä haluaa illalla ja aamulla syödä.
      Sekä lukemista. Se mikä menee mahdollisimman pieneen tilaan, helppo kuljettaa.

      • ruskamatkalainen

        Edelliselle vastaajalle: kaikki eivät todellakaan matkusta junalla niin, että auto olisi matkassa. Junaan voi tulla isojen pakaasienkin kanssa.
        Tulin viime viikolla Rovaniemeltä yöjunalla, hytti oli vaunun 2. kerroksessa. Sängyt = kerrossängyt. Alasängyn alle ei mahdu mitään, oli peitetty umpeen. Sänkyjen takana oli isot "kolot", jonne rattaat mahtuu oikein hyvin, mutta luulen, että sitä tilaa ei ole kaikissa hyteissä. Kyllä hytteihin veivät melkoisen isojakin matkalaukkuja, joten kyllä sinne rattaatkin jotenkin saa mahtumaan. Hytissä myös suihku/wc-tila.
        Lasten tulisi tuollaisessa hytissä nukkua vieressä, mutta sängyt eivät ole parisänkyjä.

        Alakerroksen hyteissähän on sellaisia, joissa kaksi hyttiä saa yhdistettyä. Kyllä VR neuvoo miten olisi viisainta tehdä, kannattaa kysyä heiltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      418
      2009
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      188
      1543
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      149
      1477
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1386
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1176
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      244
      947
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      113
      907
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      67
      762
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      685
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      665
    Aihe