Koulutetun hierojan tarjoamien palveluiden verovelvollisuus?

V.

Olen ammatiltani koulutettu hieroja, eli laillisesti terveydenhuollon ammattihenkilö. Laissa määrätään ammattihenkilöiden antamista palveluista suurinpiirtein niin, että annetut hoidot ovat siinä määrin alv-vapaita kuin hoidettavan ihmisen terveydentilan kohentaminen ko. palveluita vaatii.

Verotoimiston tiskiltä en ole saanut seuraavaan kysymykseen ikinä selkeää vastausta: Mikäli teen tukiteippauksia asiakkailleni, pitääkö siitä maksaa arvonlisäveroa, periaatteessa myyn myös teipin asiakkaalleni? Teippaaminen ei kuulu koulutetun hierojan koulutukseen, vaan urheiluhierojan, joka taas ei ole terveydenhuollon ammattihenkilö.

Entä muiden palveluiden alvit? Kuntosaliohjelmat, kuntosaliohjaus, suorituskyvyn testaus ja kehon mittaukset (rasvat yms.)...paljonko näistä alvia, vaiko ollenkaan?

Muilta koulutetuilta hierojilta, fysioterapeuteilta tms. kaipailisin käytännön tietoa.

8

8972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin ammattilainen,

      miten on mahdollista, että täältä kyselet neuvoja ammattisi perusasioista, etkö olekaan ammatti-ihminen vaikka sitä koko ajan korostat ja muistat vielä ohessa mainita ketkä eivät ole ammattilaisia.
      Alalla taitaa olla suuri määrä oikeita typeryksiä, vai kuinka?

      • V.

        Ehkä olenkin vain hieronnan ammattilainen ja muussa tapauksessa täysin typerys niinkuin kolleganikin...ha-ha.
        Olen muuten myös urheiluhieroja ja kuntosaliohjaaja, mutta tähän kysymykseen ei oppilaitoksissa kuin verottajaltakaan saanut yksiselitteistä vastausta. Kokemus yleensä kertoo parhaiten.

        Kiitos kuitenkin vaivannäöstä...opettele myös sinä lakia.


    • verot

      Koulutetun hierojan tekemä HIERONTA, alv 0%. Sinun tapauksessa kaikki muu, alv 22%.

      • väsynyt karhu

        8500 eskosta......

        (vähän älyttömän paljon ehtii teippailla tms...)


      • :)
        väsynyt karhu kirjoitti:

        8500 eskosta......

        (vähän älyttömän paljon ehtii teippailla tms...)

        Käsittääkseni liikuntapalveluiden tuottamisesta alv on 8%. Itse olen myös koulutettu hieroja ja joskus satunnaisesti vetänyt myös joitain liikuntapuolen juttuja ja niistä olen maksanut 8% alvarin... tosin liikuntapalvelut minulla myös yritykseni toimialoissa, mutta eipä tuon pitäisi mitenkään vaikuttaa tietääkseni alvarin suuruuteen???

        Mielestäni sinun kannattaisi selvittää, mitä kaikkea voit tuon liikuntapalveluiden nimissä tehdä.. esim. voiko noita teippauksia tehdä 8% alvarilla...???


    • asdf3

      Eli kun kyynärpään hermo on pois paikoiltaan kyynärpäässä, eli aiheuttaa sen että sormet eivät toimi.

      Lääkäri sanoi että ainoa mahdollisuus on leikata auki koko kyynärpää jotta saa sen hermon paikoilleen.

      • Shaamaani

        Älä hyvä ihminen anna ekaksi leikata!
        Olen "parantanut" monta kättä joihin lääkäri on sanonut että puukolle vaan!

        Missäpäin asut?
        Ota selvää oisko siellä vanhanajan jäsenkorjaajaa tai vastaavaa.


    • Koulutettu hieroja

      Satuinpa löytämään tämän vanhan keskustelun googlaillessa aivan muita juttuja, mutta koska aihe nousee aika ajoin käymissäni keskusteluissa esiin, niin kirjoitan äkkiseltään omat mietteeni asiasta.

      Elikkäs koulutettu hieroja (kuten muutkin terveydenhoidon ammattilaiset) on vapautettu alvista arvonlisäverolain 34§ mukaan ja samalla voi tarjota alvitta hoitoon tavanomaisesti liittyviä palveluita ja tuotteita, kunhan on siihen tarvittava koulutus ja osaaminen.

      Kannattaa myös muistaa, että alvitta voi tarjota palveluita, kun noiden "alvillisten" palveluiden liikevaihto koulutetulla hierojalla jää alle 8500€, arvonlisäverolaki 3§. Tämä ei koske, jos olet vapaaehtoisesti ilmoittautunut alv-velvolliseksi.

      Arvonlisäverolaki §34:
      "Veroa ei suoriteta terveyden- ja sairaanhoitopalvelun myynnistä.

      Veroa ei myöskään suoriteta, kun hoitotoimen harjoittaja luovuttaa hoidon yhteydessä hoitoon tavanomaisesti liittyviä palveluja ja tavaroita."

      Näin ollen nuo tukiteippauksetkin kuuluvat hoitoon eli ovat alvittomia. Tukiteippauksia käytetään paljolti urheiluhieronnassa ja kivun hoidossa, joka nykyään on eräs hierojan erikoisammattitukinnon osa-alue (=urheilijan lihashuolto ja kivun hoito, ).

      Arvonlisäverolain 35§ mukaan myös nuo erilaiset mittaukset ovat oman tulkintani mukaan ihan alvittomia. Koska tuossa tuodaan varsin selkeästi esiin terveyttä, toiminta- ja työkykyä palauttavat tai ylläpivät toimenpiteet.

      "Terveyden- ja sairaanhoitopalvelulla tarkoitetaan ihmisen terveydentilan sekä toiminta- ja työkyvyn määrittämiseksi taikka terveyden sekä toiminta- ja työkyvyn palauttamiseksi tai ylläpitämiseksi tehtäviä toimenpiteitä, jos kysymyksessä on:

      1) valtion tai kunnan ylläpitämässä terveydenhuollon toimintayksikössä annettava hoito taikka yksityisestä terveydenhuollosta annetussa laissa (152/90) tarkoitettu hoito;

      2) sellaisen terveydenhuollon ammattihenkilön antama hoito, joka harjoittaa toimintaansa lakiin perustuvan oikeuden nojalla tai joka on lain nojalla rekisteröity."

      Arvonlisäverolain 3§ mukaan:
      "Myyjä ei ole verovelvollinen, jos tilikauden liikevaihto on enintään 8 500 euroa, ellei häntä ole oman ilmoituksen perusteella merkitty verovelvolliseksi."

      Tässäpäs myös verottajan aika selveä opas asiaan: http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Verohallinnon_ohjeet/2013/Terveyden_ja_sairaanhoidon_arvonlisavero(30713)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      165
      3080
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2091
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1881
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      43
      1856
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1431
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1221
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1183
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      329
      993
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      973
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      802
    Aihe