It - ala on maailman paras. Tykkään hardwaren kanssa puuhastelusta, ohjelmistoista, ohjelmoinnista jne jne..
Muilla samoja kokemuksia?
Muilla samoja kokemuksia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
sullekkin jossain kohtaa valkene.
Jos teet hyvää koodia, huomaatkin pian olevasi korjattavissa halvemmalla työvoimalla, joka vain konffaa tekemääsi koodia. Jos teet paskaa koodia, saatat saada potkut sen takia
Hoi, tuli mieleen voidaanko ohjelmoijaa erottaa jos koodin laatu on toistuvasti huonoa? Mielenkiinnosta kysyn. Vai siirretäänkö yleensä toisiin hommiin hiljaisesti. Onko vastaavia tapauksia tai kokemuksia.
Mielenkiintoista. Esitit kysymyksen juuri tuosta ääripäästä. Toisesta ääripäästä ei ilmeisesti ole epäilystäkään?
Sekin on mahdollinen, tosin silloin syy on jonkun muun kapitalistin.
goalhan on juuri tuo mitä kirjoitin. Eli kapitalistin arkkuun täytyy tulla lisää ja lisää. Työvoimahan maksaa, joten sitä pitää saada halvemmalla. Halvempi työvoima ei sitten kyllä pahemmin mitään osaakaan. Heille pitää tehdä käytännössä valmiit ohjelmat, joita voi sitten hiukan muokata apinan älykkyydellä. Tämän jälkeen ohjelman/frameworkin luonut onkin turha heebo ja voidaan kalliina potkaista pellolle. Tämä on tietenkin vasta alkua. Siinä kohtaa kun Tietokone saadaan lopulta ajattelemaan itse ei tarvita enää tuota halvempaa työvoimaakaan.
Toisin sanoen tuota prosessia ei kannattaisi itse vauhdittaa. Eli ei siis kannata tehdä hyvää, helposti muokattaa koodia, vaan ennemmin tehdä paskaa koodia, jolla taannee työpaikan pitempään itselleen. Paljon on puhuttu siitä, ettei saisi tehdä työpaikallaan itsestään korvaamatonta. Sanoisin, että tilanne on IT-alalla tässä valossa juuri päinvastoin. ts. pitää tehdä koodia, jonka vain itse ymmärtää!
Yritä sitten tässä kertoa vaikkapa työhaastattelussa "mikä sinua motivoi". Ei ainakaan "itsensä kehittäminen".
Omaan työpaikkaani tuli jo kauan sitten tyyppi, jonka piti osata ohjelmoida arvosanojensakin mukaan. Mutta kyvyt eivät riittäneetkään vaativiin ohjelmiin, joten pakkohan se oli pois pistää, jos ei osaa tehdä työtä mihin on otettu. Ko hemmo loi myöhemmin erittäin hyvän alan markkinointihommissa ja se oli hänen juttunsa, taitaa olla nykyään jonkun sortin pomona.
näinhän se menee. Kun ei muuta osaa, laitetaan pomoksi