HP Compaq nx-sarjan viat

Kirjoittelen kolmen koneen oireista siltä varalta, että jollain olisi kokemusta samoista vioista.

Ensimmäinen tapaus on nx9010, joka satunnaisesti käynnistyy uudelleen parin minuutin käytön jälkeen. Koneessa on XP Pro.

Kaksi muuta ovat nx5000 ja nx7300. Näillä on saman tyyppinen oire. Koneet eivät aina käynnisty, jollei tasohiiren kohdalta vähän kohota tai laita alle jotain koroketta.
nx5000 (XP Pro) saattaa naksuttaa kiintolevyä pitkään, jollei asento ole sopiva. Vika ei kuitenkaan ole kiintolevyssä.
nx7300 (Vista Bus) ei tee yhtikäs mitään, ennen kuin asettuu. Tämä kone voi myös jämähtää kesken kaiken myöhemmin.

4

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NX5000/NX7300: Melko tyypillisiä laaduttoman komponenttikokooonpanon aikaansaamia kontaktihäiriöitä, ilmeisesti emolevyissä. NX9010:ssa voi olla tietysti softavikaakin, mutta se ei selviä kuin testaamalla toiminta esim. jollain Live Linux -CD:llä, vaikka Knoppixilla tai PCLinuxOS:llä.

    • Voit kokeilla

      Kannattaa asentaa ohjelmistot uudelleen, ainakin Vista sillä korjaantuu. Sillä toimenpiteellä on ihmeen moni vika korjaantunut, ei siellä tarvita kuin joku koodekki on viottonut viruksia tulee ja viruksen torjunta ohjelmat poistaa niitä, "siinä pesuveden mukana voi mennä jotain tärkeää". nx5000 on kysymysmerkki voisi korjaantua avaamalla ja liittimiä tarkistamalla. Esim irrota kiintolevy ja laita takaisin paikoilleen.

      • "Koneet eivät aina käynnisty, jollei tasohiiren kohdalta vähän kohota tai laita alle jotain koroketta."

        Ja oletit tuota kiintolevyn viaksi niin millä perusteilla? : D


      • Voit kokeilla
        Kollimaattori kirjoitti:

        "Koneet eivät aina käynnisty, jollei tasohiiren kohdalta vähän kohota tai laita alle jotain koroketta."

        Ja oletit tuota kiintolevyn viaksi niin millä perusteilla? : D

        Siellä koneessa sisällä on mahdollissta jokin liitos löysällä, ei sen tarvitse olla välttämättä kiintolevyn.
        Jos meisseli pysyy kädessä niin ei nämä koneet nyt niin ihmeellisiä ole, etteikö näitä itse pysty avaamaan.
        Oman koneeni olen joutunut purkamaan täysin palasiksi, vähän vastaavan vian vuoksi, eli irroitin kaiken mitä irti lähti ja kasasin koneen, sen jälkeen on toiminut temppuilematta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5540
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3438
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      46
      3330
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2527
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2403
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1907
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      308
      1754
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1206
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      24
      1132
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      138
      1088
    Aihe