HP Compaq nx-sarjan viat

Kirjoittelen kolmen koneen oireista siltä varalta, että jollain olisi kokemusta samoista vioista.

Ensimmäinen tapaus on nx9010, joka satunnaisesti käynnistyy uudelleen parin minuutin käytön jälkeen. Koneessa on XP Pro.

Kaksi muuta ovat nx5000 ja nx7300. Näillä on saman tyyppinen oire. Koneet eivät aina käynnisty, jollei tasohiiren kohdalta vähän kohota tai laita alle jotain koroketta.
nx5000 (XP Pro) saattaa naksuttaa kiintolevyä pitkään, jollei asento ole sopiva. Vika ei kuitenkaan ole kiintolevyssä.
nx7300 (Vista Bus) ei tee yhtikäs mitään, ennen kuin asettuu. Tämä kone voi myös jämähtää kesken kaiken myöhemmin.

4

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NX5000/NX7300: Melko tyypillisiä laaduttoman komponenttikokooonpanon aikaansaamia kontaktihäiriöitä, ilmeisesti emolevyissä. NX9010:ssa voi olla tietysti softavikaakin, mutta se ei selviä kuin testaamalla toiminta esim. jollain Live Linux -CD:llä, vaikka Knoppixilla tai PCLinuxOS:llä.

    • Voit kokeilla

      Kannattaa asentaa ohjelmistot uudelleen, ainakin Vista sillä korjaantuu. Sillä toimenpiteellä on ihmeen moni vika korjaantunut, ei siellä tarvita kuin joku koodekki on viottonut viruksia tulee ja viruksen torjunta ohjelmat poistaa niitä, "siinä pesuveden mukana voi mennä jotain tärkeää". nx5000 on kysymysmerkki voisi korjaantua avaamalla ja liittimiä tarkistamalla. Esim irrota kiintolevy ja laita takaisin paikoilleen.

      • "Koneet eivät aina käynnisty, jollei tasohiiren kohdalta vähän kohota tai laita alle jotain koroketta."

        Ja oletit tuota kiintolevyn viaksi niin millä perusteilla? : D


      • Voit kokeilla
        Kollimaattori kirjoitti:

        "Koneet eivät aina käynnisty, jollei tasohiiren kohdalta vähän kohota tai laita alle jotain koroketta."

        Ja oletit tuota kiintolevyn viaksi niin millä perusteilla? : D

        Siellä koneessa sisällä on mahdollissta jokin liitos löysällä, ei sen tarvitse olla välttämättä kiintolevyn.
        Jos meisseli pysyy kädessä niin ei nämä koneet nyt niin ihmeellisiä ole, etteikö näitä itse pysty avaamaan.
        Oman koneeni olen joutunut purkamaan täysin palasiksi, vähän vastaavan vian vuoksi, eli irroitin kaiken mitä irti lähti ja kasasin koneen, sen jälkeen on toiminut temppuilematta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7658
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3702
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1120
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      983
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      951
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      752
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe