Aika paljon olen nähnyt lenkkeillessäni irraallaan kuljeskelevia kissoja.
Johtuuko se siitä, että jyrsijöitä on eli riistaa niille pilvin pimein ainakin jokivarraessa,missä on lintuja ruokittu? Vai onko nykyisin tapana pistää katit pihalle kesäisin oman onnensa nojaan?
Johtuuko se siitä, että jyrsijöitä on eli riistaa niille pilvin pimein ainakin jokivarraessa,missä on lintuja ruokittu? Vai onko nykyisin tapana pistää katit pihalle kesäisin oman onnensa nojaan?
Vastaukset 10
Vanhimmat
minulla on kaksi kissaa, joita hoidan hyvin. kissat viedään lääkäriin jos ovat sairaita, ruokaa on koko ajan tarjolla...ja ne ulkoilevat vapaana. kissasta kyllä erottaa onko se heitteillä vai kotikissa. olen sitä mieltä että kissoilla on oikeus liikkua vapaana jos olosuhteet sen sallivat. en pitäisi kissoja lemmikkeinä, jos asuisin sellaisessa ympäristössä jossa niiden on vaarallista ulkoilla esim. vilkas tieliikenne. lisäksi naapurustossa on täysjärkisiä ihmisiä, joita ei haittaa jos kissa oikaisee tontin yli (olen kysynyt). ja kaikki intohimoiset kissanvihaajat, tämän kerran jättäkää ne vihaviestinne kirjoittamatta. niistä tulee kyllä paha mieli.
Jos pidät kissoistasi hyvää huolta et anna niiden kuljeskella ympäriinsä vapaana, vaan teet niille tarhan jossa niillä on kiipeilypaikkoja, eivätkä pääse kuseksimaan toisten pihoille.
Yhdellä ystävälläni on toistakymmentä kissaa ja niillä on tarha jossa ne saavat temmeltää ja kaikki on kasturoitu.
Pidän kissoista, mutta en ole voinut ottaa lemmikikseni asuinpaikkani takia. Asun aivan vilkasliikenteisen kadun varrella ja pelkään kissan jäävän auton alle jos vahingossa pääsisikin yksin ulos.
Naapureitten kissoja vierailee kyllä pihallani eikä niistä ole todella minkäänlaista haittaa.
Toivoisin niiden käyvän useamminkin myyrien pyydystysretkillään pihamaallani.
Joskus tekisi mieli antaa muikkuja tai muuta ruokaa, mutta en ole ruvennut syöttämään niitä, etteivät vieraantuisi kodeistaan liikaa.
Toivon hartaasti, ettei yksikään niistä jäisi auton alle, tai ilkeän ihmisen käsittelyyn.
Ennemmän suvaitsevaisuutta niin naapurin lapsia kuin lemmikkejäkin kohtaan!
Jos kissan hankkii ni se pysyy omalla tontilla tai sit narunpäässä omistajan ohjastuksessa.Mutta kun nämä urpot kissan omistajat(tosin joukosta löytyy ihan viisaitakin)eivät sitä tajua.Jos tapaan kissan pihaltani ja saan sen kiinni ni ei katilla ole paljon toivoa.Ja tämä johtuu siitä et suorastaan vi**taa kun kissat käy paskomassa nurkille.Ja jos haluun kissan ni hankin kyllä sen ihan itse.Alkaa taas ainakin Virasojalla olee noit ylimääräsiä kissoja liikaa.
Ainut oikee paikka kissoille on vuoksen pohjassa kivisäkin sisällä. Siellä on kissan hyvä olla.
Mielestäni sinä joutaisit sinne. Olisi maailma taas paljon parempi paikka elää. Runkkari! Sama myös nimimerkille Haloooo. Voiko vittu urpompaa nimimerkkiä enää olla?!?!??!?! Runkkari myöskin!
Eiköhän pitäs natiaisten olla jo klo 00:23 nukkumassa.Vai menikö pissa housuun etkä saa märissä unta??Tai sit runkkasit ite?
Onhan se ymmärrettävää kun jenna-sinikka haluaa lemmikin, niin paperimiesisin ei auta muuta kun hankkia sellanen. Mutta sitten kun jenna-pissis tapaa lippalakkiteron ja pääsee bemarin kyytiin niin kissa lentää pihalle naapureiden riemuks. Tälläsiä tapauksia on lukemattomia. Ei auta kun nitistää kissat yks kerrallaan. Jenna-sinikkaa ei vois enää vähempää kiinnostaa lemmikkinsä.
Menee vain kissan kanssa ulos hihnassa.
Yksinkertaista kuin mikä! Ite olen kissan kanssa ainakin 3 tuntia päivässä ulkona.
Ei kannata pitää vapaana eikä laittaa esim. takapihalle yksikseen. Lähtee karkuun tai auton alle.
Eilen sattu yksi tyhmä juttu ulkoillessani että joku naapurin kissa hyökkäs yht'äkkiä puskasta kisulini kimppuun ja huuto oli kova. Kauhee tappelu mutta sain sen loppumaan pian ennenkuin sattu mitään vahinkoa. Kisuli on ihan ehjä ja terve, ite taisin saada pahimmat traumat siitä. Ennen ei ole sattunut noin, vaikka olemmekin kävelleen samalla alueella miljoona kertaa.
Kun kissaa hoitaa hyvin pennusta saakka, ja ottaa sen kotiin tarpeeksi vanhana (12vk), ja viettää sen kanssa paljon paljon aikaa (silittää, leikkii, menee ulos, antaa herkkuja jne.) niin siitä tulee ihana, tasapainoinen ja hyvin käyttäytyvä kissa.
Kissoissa ei ole mitään vikaa, ne ovat täysin viattomia eläimiä, jotka käyttäytyvät luonnollisesti luonnon lakien mukaisesti ja ihminen on se joka tekee pahaa ja on jatkuvasti vainoharhainen, jota olen itsekin, mutta yrittänyt koko ajan parantaa asennettani ja kasvaa aikuiseksi.
Rakastan kissoja yli kaiken! Pikku kisulini on tärkeintä mulle tässä maailmassa.
Aivan kuin alakoulussa opetettiin. Luonnon kiertokulku. Suomalainen hyvää tehdessään vie linnuille ruokaa.
Linnut syö pullaa, leipää, siemeniä, ehkä sinne myös kertyy rottia ja oravia syömään herkkuja. Kissa on syö linnun, jos kiinni saa. Sitten tapahatuu jotain mikä ei kuulu luonnon kiertokulkuun. Ihminen hermostuu kun kissa tappaa suloisen linnun, orvan (rotan kuolema nyt ei kai ole niin paha ) Eikä juurikkaan ajattele, että hänestähän se kiertokulku alko. kun hyvää tehdessään syötti suloisia palelevia lintuja.
Luonnonlakia pitää kunnioittaa - näin pinenissäkin piireissä.